Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin SANAT VE MÜZİK UNSURU

Andrea Sacchi on yedinci yüzyılın ikinci yarısında Roma’da yaşayan en önemli klasik ressamlardan biriydi. En önemli özelliği tablolarının fazla kalabalık figürler ile dolu olmaması. Ressamın amacı nadir, kişisel vurguları, jestleri ve hareketi birer özgün figür ile örtüştürmek. Resimlerinde yer alan figürlere adanmış özellikli hareket tayin eden sanatçı böylece kendi dönemine ait kalabalık kompozisyonlarda sıyrılıp sadeliğe ve nokta vuruş hedefe odaklanmış bir ressam. Resim içerisinde müzik temamız kapsamına giren tablomuzun adı Marcantonio Pasqualini Crowned by Apollo (Apollo tarafından taçlandırılan Marcantonio Pasqualini).

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir. Evrenin armonisi olarak kabul gören Apollo yanında sürekli bulundurduğu enstrümanının yanı sıra ok ve yay ile de resmedilir.

Andrea Sacchi tarafından 1641 yılında resmedilen tabloda ana üç figür var. Bunların başında yer alan sol tarafta görülen Pasqualini. Gözlemciye bakan sanatçı clavicytherium adında bir enstrüman çalıyor. Söz konusu enstrümanı bir konsol piyano  veya gövdesi dikine duran klavsen gibi tanımlayabiliriz. Enstrümanın bize bakan tarafından Apollo’nun aşık olduğu peri kızı Daphne’nin uzanmış gerin figürünü görüyoruz. Andrea Sacchi yaldızlı bir defneye uzanan Daphne ile Apollo’ya bir gönderme yapıyor.

Bu tabloda Apollo’nun duruşu Belvedere heykelinden ilham alınarak resmedilmiş. Defne yaprağı ile Pasqualini’yi taçlandırıyor. Böylece sanatçının şarkıcı, besteci ve şair olarak özelliklerini onurlandırıyor. Defne yaprağı aynı zamanda ebedi şanı temsil ediyor.

Marcantonio Pasqualini dönemin en meşhur kadın sesli erkek sanatçılarından biri. Castrato olarak bilinen bu sanat kolunda ün yapan Pasqualini, Sistine Şapelinin korosunda üne kavuştu. Tabloda resmedildiği beyaz tunik, piskoposun resmi koro şefi olduğunu  vurguluyor. Sol omuzundan aşağıya doğru giydirilmiş olan işlemeli post Pasqualini’nin aynı zamanda tiyatro ile ilgili olduğunu da ifade ediyor. Tarih sayfalarına bakınca zaten Pasqualini’nin uzun süre Kardinal Antonio Barberini himayesinde tiyatro yaptığı görülmekte.

Resimde nispeten arka planda kalmış olan üçüncü ana figür ise Marsiyas olup, Yunan mitolojisinde Frigyalı ünlü bir satir (yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi) olan Marsiyas’tır. Aynı zamanda armoniyi icat ettiği söylenen Hyagnis’in oğludur. Marsiyas bu tabloda yanında bir gayda ile ağaç gövdesine bağlanmış olarak resmedilmiş. Oldukça korkmuş olan Marsiyas gözlerini Tanrı Apollo’nun entelektüelliği temsil ettiği söylenen lirinden farklı bir yöne çevirmiş olarak bizlere gösterilmekte. Efsaneye göre Tanrı Apollo müzik konusunda kendisine meydan okuyan Marsiyas’ı  kayalıkta bir zeytin ağacına astırıp diri diri derisini yüzdürür ve çeşitli işkencelerle öldürtür. Bu tabloda Marsiyas’ın korkusu gözlemciye bu efsaneden ilham alınarak yansıtılmıştır. Bir tarafta Tanrı’nın ödüllendirici gücü ve diğer tarafta zulmü gösterilmektedir.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.