Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin SANAT VE MÜZİK UNSURU

Andrea Sacchi on yedinci yüzyılın ikinci yarısında Roma’da yaşayan en önemli klasik ressamlardan biriydi. En önemli özelliği tablolarının fazla kalabalık figürler ile dolu olmaması. Ressamın amacı nadir, kişisel vurguları, jestleri ve hareketi birer özgün figür ile örtüştürmek. Resimlerinde yer alan figürlere adanmış özellikli hareket tayin eden sanatçı böylece kendi dönemine ait kalabalık kompozisyonlarda sıyrılıp sadeliğe ve nokta vuruş hedefe odaklanmış bir ressam. Resim içerisinde müzik temamız kapsamına giren tablomuzun adı Marcantonio Pasqualini Crowned by Apollo (Apollo tarafından taçlandırılan Marcantonio Pasqualini).

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir. Evrenin armonisi olarak kabul gören Apollo yanında sürekli bulundurduğu enstrümanının yanı sıra ok ve yay ile de resmedilir.

Andrea Sacchi tarafından 1641 yılında resmedilen tabloda ana üç figür var. Bunların başında yer alan sol tarafta görülen Pasqualini. Gözlemciye bakan sanatçı clavicytherium adında bir enstrüman çalıyor. Söz konusu enstrümanı bir konsol piyano  veya gövdesi dikine duran klavsen gibi tanımlayabiliriz. Enstrümanın bize bakan tarafından Apollo’nun aşık olduğu peri kızı Daphne’nin uzanmış gerin figürünü görüyoruz. Andrea Sacchi yaldızlı bir defneye uzanan Daphne ile Apollo’ya bir gönderme yapıyor.

Bu tabloda Apollo’nun duruşu Belvedere heykelinden ilham alınarak resmedilmiş. Defne yaprağı ile Pasqualini’yi taçlandırıyor. Böylece sanatçının şarkıcı, besteci ve şair olarak özelliklerini onurlandırıyor. Defne yaprağı aynı zamanda ebedi şanı temsil ediyor.

Marcantonio Pasqualini dönemin en meşhur kadın sesli erkek sanatçılarından biri. Castrato olarak bilinen bu sanat kolunda ün yapan Pasqualini, Sistine Şapelinin korosunda üne kavuştu. Tabloda resmedildiği beyaz tunik, piskoposun resmi koro şefi olduğunu  vurguluyor. Sol omuzundan aşağıya doğru giydirilmiş olan işlemeli post Pasqualini’nin aynı zamanda tiyatro ile ilgili olduğunu da ifade ediyor. Tarih sayfalarına bakınca zaten Pasqualini’nin uzun süre Kardinal Antonio Barberini himayesinde tiyatro yaptığı görülmekte.

Resimde nispeten arka planda kalmış olan üçüncü ana figür ise Marsiyas olup, Yunan mitolojisinde Frigyalı ünlü bir satir (yarı keçi yarı insan kır ve orman iyesi) olan Marsiyas’tır. Aynı zamanda armoniyi icat ettiği söylenen Hyagnis’in oğludur. Marsiyas bu tabloda yanında bir gayda ile ağaç gövdesine bağlanmış olarak resmedilmiş. Oldukça korkmuş olan Marsiyas gözlerini Tanrı Apollo’nun entelektüelliği temsil ettiği söylenen lirinden farklı bir yöne çevirmiş olarak bizlere gösterilmekte. Efsaneye göre Tanrı Apollo müzik konusunda kendisine meydan okuyan Marsiyas’ı  kayalıkta bir zeytin ağacına astırıp diri diri derisini yüzdürür ve çeşitli işkencelerle öldürtür. Bu tabloda Marsiyas’ın korkusu gözlemciye bu efsaneden ilham alınarak yansıtılmıştır. Bir tarafta Tanrı’nın ödüllendirici gücü ve diğer tarafta zulmü gösterilmektedir.

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people