Asha Bhosle

Asha Bhosle KARALAMALAR

Asha Bhosle’nin kariyeri boyunca 20.000’in üzerinde kaydettiği tahmin edilmekte. Kendisi Hindistan’ın önde gelen film müziği şarkıcılarından biri, hatta tüm kadın aktrislerin sesi desem hak yerini bulur. Bollywood’un playback kraliçesi olarak bilinen bu efsane, laf yerindeyse her filmde yer alan müziğin kadın vokali. Sanatçı kırk yıllık kariyerini yeni çıkan “The Playback Queen: The Very Best Of ” albümü ile kutluyor. Şapka çıkartacak esnek vokallere sahip olan Bhosle, bunun verdiği yetenek sayesinde her çalışmasında farklı oyuklara akıp adapte olabiliyor. Biz dünya müziği severler için pek aşina olmadığımız  tuhaf şarkı yapıları,  Hint ve popüler Batı müziği harmanlaması, Bhosle’nin en belirgin imzalarının başını çekiyor. Keskin keman süzülmeleri, gitarların sakin ritimleri, Tabla’nın yerinde durmayan vuruşları ve sitar’ın atmosferik ezgisi Asha’nın müziğini olgunlaştıran ve algılanmasını sağlayan ana unsurlardan sadece bir kaçı.

Playback Kraliçe’si başlıklı bu çalışma Asha Bhosle’nin 40 yıllık kapsamlı repertuarı enine boyuna yansıtıyor. Bollywoood olarak bilinen Hint Sinema Dünyasının da müziksel bir sergisi var huzurlarımızda. Bundan dolayı elimizde tuttuğumuz bu çalışmaya Asha Bhosle’nin kariyeri bir yansımasından öte aynı zaman da Hint Sineması’nın da müziksel bir tarihçesi olarak tanımlayabiliriz.

2 kardeş CD’nin yan yana gelmesiyle, 37 parçadan oluşan albüm ortalama 175 dakikanın üzerinde. Albümün birinci CD’sinde baştan çıkarıcı Asha, çok iyi bilinen iyimser özellikler taşıyan, Hindistan’ın ötesindeki tarzlar ile etkileşim gösteren parçalar ile dinleyeni sallıyor; aynen bir müzikal salıncak gibi. Her zaman olduğu gibi parçalarda caz, Latin, Uzakdoğu ritimleri birçok melodi ile iç içe geçmiş durumda. Dikkat çekenler ‘Dum Maro Dum;’ ve nefis ahenkli ‘Chura Liya Hai Tum Ne’. İkinci CD, daha yavaş, geleneksel tempolu, ve adanmışlık içeriyor. Toplamında ise karşımızda Hint ve Dünya müziğinde efsane konumunda olan bir kraliçenin başarılı külliyatı var.

Parça Listesi

 1. Jeene do Jiyo
 2. Mr John, Baba Khan
 3. Eena Meena Deeka
 4. Dil dil se millakar dekho
 5. Aiye Meherban
 6. Dil ki manzil kush aisi hai
 7. Yeh hai reshmi zulfon ka andhera
 8. Jhumka gira re
 9. Haule Haule saajna
 10. Raat Akeli hai
 11. Woh haseen dard de do
 12. Zindagi mein pyar kar na sikhle
 13. Mera naam hai Shabnam
 14. Parde mein rehne do
 15. Piya tu ab toh aaja
 16. Dum maro dum
 17. Chura liya hai tum ne
 18. Jawani jaan-e-man
 19. Radha ke payare
 20. Pyar par bas to nahin hai
 21. Sakhi ri sun bole papiha
 22. Uden jab jab zulfen teri
 23. Bekasi had se jab guzar jaye
 24. Piya piya na lage mora jiya
 25. Tora man bada paapi
 26. Ab ke baras bhej bhaiyya
 27. Phir thes lagi dil ko
 28. Dekho bijli dole
 29. Tere khayalon mein hum
 30. Sawan aaye ya na aaye
 31. Aaj koi pyar se
 32. Yehi wo jagah hai
 33. Jaane kya haal ho
 34. Chain se hum ko khabi
 35. Inn ankhon ki masti ke
 36. Mera kuch samaan
 37. Jhoote nainan bole

Bu içerik 26-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 26-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.