Asha Bhosle

Asha Bhosle KARALAMALAR

Asha Bhosle’nin kariyeri boyunca 20.000’in üzerinde kaydettiği tahmin edilmekte. Kendisi Hindistan’ın önde gelen film müziği şarkıcılarından biri, hatta tüm kadın aktrislerin sesi desem hak yerini bulur. Bollywood’un playback kraliçesi olarak bilinen bu efsane, laf yerindeyse her filmde yer alan müziğin kadın vokali. Sanatçı kırk yıllık kariyerini yeni çıkan “The Playback Queen: The Very Best Of ” albümü ile kutluyor. Şapka çıkartacak esnek vokallere sahip olan Bhosle, bunun verdiği yetenek sayesinde her çalışmasında farklı oyuklara akıp adapte olabiliyor. Biz dünya müziği severler için pek aşina olmadığımız  tuhaf şarkı yapıları,  Hint ve popüler Batı müziği harmanlaması, Bhosle’nin en belirgin imzalarının başını çekiyor. Keskin keman süzülmeleri, gitarların sakin ritimleri, Tabla’nın yerinde durmayan vuruşları ve sitar’ın atmosferik ezgisi Asha’nın müziğini olgunlaştıran ve algılanmasını sağlayan ana unsurlardan sadece bir kaçı.

Playback Kraliçe’si başlıklı bu çalışma Asha Bhosle’nin 40 yıllık kapsamlı repertuarı enine boyuna yansıtıyor. Bollywoood olarak bilinen Hint Sinema Dünyasının da müziksel bir sergisi var huzurlarımızda. Bundan dolayı elimizde tuttuğumuz bu çalışmaya Asha Bhosle’nin kariyeri bir yansımasından öte aynı zaman da Hint Sineması’nın da müziksel bir tarihçesi olarak tanımlayabiliriz.

2 kardeş CD’nin yan yana gelmesiyle, 37 parçadan oluşan albüm ortalama 175 dakikanın üzerinde. Albümün birinci CD’sinde baştan çıkarıcı Asha, çok iyi bilinen iyimser özellikler taşıyan, Hindistan’ın ötesindeki tarzlar ile etkileşim gösteren parçalar ile dinleyeni sallıyor; aynen bir müzikal salıncak gibi. Her zaman olduğu gibi parçalarda caz, Latin, Uzakdoğu ritimleri birçok melodi ile iç içe geçmiş durumda. Dikkat çekenler ‘Dum Maro Dum;’ ve nefis ahenkli ‘Chura Liya Hai Tum Ne’. İkinci CD, daha yavaş, geleneksel tempolu, ve adanmışlık içeriyor. Toplamında ise karşımızda Hint ve Dünya müziğinde efsane konumunda olan bir kraliçenin başarılı külliyatı var.

Parça Listesi

 1. Jeene do Jiyo
 2. Mr John, Baba Khan
 3. Eena Meena Deeka
 4. Dil dil se millakar dekho
 5. Aiye Meherban
 6. Dil ki manzil kush aisi hai
 7. Yeh hai reshmi zulfon ka andhera
 8. Jhumka gira re
 9. Haule Haule saajna
 10. Raat Akeli hai
 11. Woh haseen dard de do
 12. Zindagi mein pyar kar na sikhle
 13. Mera naam hai Shabnam
 14. Parde mein rehne do
 15. Piya tu ab toh aaja
 16. Dum maro dum
 17. Chura liya hai tum ne
 18. Jawani jaan-e-man
 19. Radha ke payare
 20. Pyar par bas to nahin hai
 21. Sakhi ri sun bole papiha
 22. Uden jab jab zulfen teri
 23. Bekasi had se jab guzar jaye
 24. Piya piya na lage mora jiya
 25. Tora man bada paapi
 26. Ab ke baras bhej bhaiyya
 27. Phir thes lagi dil ko
 28. Dekho bijli dole
 29. Tere khayalon mein hum
 30. Sawan aaye ya na aaye
 31. Aaj koi pyar se
 32. Yehi wo jagah hai
 33. Jaane kya haal ho
 34. Chain se hum ko khabi
 35. Inn ankhon ki masti ke
 36. Mera kuch samaan
 37. Jhoote nainan bole

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people