Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece KONSER

Gerçek bir sanatçı, içinden geleni alıp müzik ile bize konuşan, çevresine ışık saçan ve etrafındaki sevgiyi işleyip müziği ile tekrar bize döndüren bir müzisyen. Bence hepsi dün gece 3. defa izleme imkânı yakaladığım Avishai Cohen’in özellikleri arasında.

Müzik insanoğlunun en önemli, en keyifli ve en öğretici etkinliği. Büyüleyici kültürleri anlama, yorumlama, bunun uzantısı ile süzülen müzikler ile ruhların konuşması hepsi adeta sanal alemde geçen bir dünya. Oysa bu evren müzisyen ile müziksever arasındaki boş görünen alanın doluluğu. Bunu bazı sanatçılar doldurabilirken diğerleri ne yazık ki boşluğa boşluk katıyor. Bu katkı elbette çift taraflı da olabiliyor. Bu nedenle müzik hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal içeriğini, melodik yapısını, aynı amaç ve kafadaki insanların bir araya gelip dinlediği sorumlu konserlerin keyfi bir başka oluyor. Herkesin odağı müzik zira.

Böylesi bir sanat,  bir ressam, bir heykeltıraş, gibi yoğun bir bilgi birikimi, yaratıcı bir hayal gücü, sınırsız bir merak, var olanı sorgulayıcı bir yaklaşım, özgür bir ruh gerektiriyor. Avishai Cohen’de dün gece bize günümüzün en iyi caz basçılarından biri olduğunu bu özelliklerini göstererek sergiledi. Zamanın ve mekânın derinliklerine ve ötesine ritmik bir yolculuk yaptırdı. Daha önce var olmayan, alışılmışın dışı, farklı olanın farkına vardırıcı, zenginleştirici, vizyon değiştirici, inovasyonu tetikleyici müzikler ortaya koydu yüreğiyle, kafasıyla ve aşkıyla.

Her ne kadar dün gece tamamıyla sessizlik içerisinde konser izleme imkanı yakalayamamış olsak bile yine de eskilere kıyasla sessiz bir ortamda konser dinledik. Seyircinin çift basçıya olan ilgisi, sıcaklığı ve hayranlığı tüm Babylon’u sarmaladı. Beklenende çok daha etkin, çarpıcı ve uzun bir konser oldu. Karşılıklı bir etkileşim varlığı aşikardı.

Avishai’ın ise ilk defa bu kadar övgü dolu konuşma yapmasıda ne kadar etkilendiğinin güzel bir göstergesiydi. Belli ki hem İstanbul, hem de Babylon onu fazlasıyla etkilemiş. Ama bu sürpriz olmamalı zira kusursuz bir formül için tüm malzeme var ortada, yeterki bunu bir araya getirebilme yetisi olsun.

Bol alkış, bol teşekkür, bol sevgi ve muhteşemmüzik aklımda kalanlar…

Ufak Bir Not: Tüm yasaklara rağmen hala üst katta arka karanlık köşelerde sigara içen sevgili insanoğlu size de şapka çıkartıyorum. Vurdumduymazlığınız ve umursamazlığınız ve özellikle saygısızlığınız için…

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.