Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece KONSER

Gerçek bir sanatçı, içinden geleni alıp müzik ile bize konuşan, çevresine ışık saçan ve etrafındaki sevgiyi işleyip müziği ile tekrar bize döndüren bir müzisyen. Bence hepsi dün gece 3. defa izleme imkânı yakaladığım Avishai Cohen’in özellikleri arasında.

Müzik insanoğlunun en önemli, en keyifli ve en öğretici etkinliği. Büyüleyici kültürleri anlama, yorumlama, bunun uzantısı ile süzülen müzikler ile ruhların konuşması hepsi adeta sanal alemde geçen bir dünya. Oysa bu evren müzisyen ile müziksever arasındaki boş görünen alanın doluluğu. Bunu bazı sanatçılar doldurabilirken diğerleri ne yazık ki boşluğa boşluk katıyor. Bu katkı elbette çift taraflı da olabiliyor. Bu nedenle müzik hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal içeriğini, melodik yapısını, aynı amaç ve kafadaki insanların bir araya gelip dinlediği sorumlu konserlerin keyfi bir başka oluyor. Herkesin odağı müzik zira.

Böylesi bir sanat,  bir ressam, bir heykeltıraş, gibi yoğun bir bilgi birikimi, yaratıcı bir hayal gücü, sınırsız bir merak, var olanı sorgulayıcı bir yaklaşım, özgür bir ruh gerektiriyor. Avishai Cohen’de dün gece bize günümüzün en iyi caz basçılarından biri olduğunu bu özelliklerini göstererek sergiledi. Zamanın ve mekânın derinliklerine ve ötesine ritmik bir yolculuk yaptırdı. Daha önce var olmayan, alışılmışın dışı, farklı olanın farkına vardırıcı, zenginleştirici, vizyon değiştirici, inovasyonu tetikleyici müzikler ortaya koydu yüreğiyle, kafasıyla ve aşkıyla.

Her ne kadar dün gece tamamıyla sessizlik içerisinde konser izleme imkanı yakalayamamış olsak bile yine de eskilere kıyasla sessiz bir ortamda konser dinledik. Seyircinin çift basçıya olan ilgisi, sıcaklığı ve hayranlığı tüm Babylon’u sarmaladı. Beklenende çok daha etkin, çarpıcı ve uzun bir konser oldu. Karşılıklı bir etkileşim varlığı aşikardı.

Avishai’ın ise ilk defa bu kadar övgü dolu konuşma yapmasıda ne kadar etkilendiğinin güzel bir göstergesiydi. Belli ki hem İstanbul, hem de Babylon onu fazlasıyla etkilemiş. Ama bu sürpriz olmamalı zira kusursuz bir formül için tüm malzeme var ortada, yeterki bunu bir araya getirebilme yetisi olsun.

Bol alkış, bol teşekkür, bol sevgi ve muhteşemmüzik aklımda kalanlar…

Ufak Bir Not: Tüm yasaklara rağmen hala üst katta arka karanlık köşelerde sigara içen sevgili insanoğlu size de şapka çıkartıyorum. Vurdumduymazlığınız ve umursamazlığınız ve özellikle saygısızlığınız için…

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people