Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece KONSER

Gerçek bir sanatçı, içinden geleni alıp müzik ile bize konuşan, çevresine ışık saçan ve etrafındaki sevgiyi işleyip müziği ile tekrar bize döndüren bir müzisyen. Bence hepsi dün gece 3. defa izleme imkânı yakaladığım Avishai Cohen’in özellikleri arasında.

Müzik insanoğlunun en önemli, en keyifli ve en öğretici etkinliği. Büyüleyici kültürleri anlama, yorumlama, bunun uzantısı ile süzülen müzikler ile ruhların konuşması hepsi adeta sanal alemde geçen bir dünya. Oysa bu evren müzisyen ile müziksever arasındaki boş görünen alanın doluluğu. Bunu bazı sanatçılar doldurabilirken diğerleri ne yazık ki boşluğa boşluk katıyor. Bu katkı elbette çift taraflı da olabiliyor. Bu nedenle müzik hedeflerini, kültürel vizyonunu, sanatsal içeriğini, melodik yapısını, aynı amaç ve kafadaki insanların bir araya gelip dinlediği sorumlu konserlerin keyfi bir başka oluyor. Herkesin odağı müzik zira.

Böylesi bir sanat,  bir ressam, bir heykeltıraş, gibi yoğun bir bilgi birikimi, yaratıcı bir hayal gücü, sınırsız bir merak, var olanı sorgulayıcı bir yaklaşım, özgür bir ruh gerektiriyor. Avishai Cohen’de dün gece bize günümüzün en iyi caz basçılarından biri olduğunu bu özelliklerini göstererek sergiledi. Zamanın ve mekânın derinliklerine ve ötesine ritmik bir yolculuk yaptırdı. Daha önce var olmayan, alışılmışın dışı, farklı olanın farkına vardırıcı, zenginleştirici, vizyon değiştirici, inovasyonu tetikleyici müzikler ortaya koydu yüreğiyle, kafasıyla ve aşkıyla.

Her ne kadar dün gece tamamıyla sessizlik içerisinde konser izleme imkanı yakalayamamış olsak bile yine de eskilere kıyasla sessiz bir ortamda konser dinledik. Seyircinin çift basçıya olan ilgisi, sıcaklığı ve hayranlığı tüm Babylon’u sarmaladı. Beklenende çok daha etkin, çarpıcı ve uzun bir konser oldu. Karşılıklı bir etkileşim varlığı aşikardı.

Avishai’ın ise ilk defa bu kadar övgü dolu konuşma yapmasıda ne kadar etkilendiğinin güzel bir göstergesiydi. Belli ki hem İstanbul, hem de Babylon onu fazlasıyla etkilemiş. Ama bu sürpriz olmamalı zira kusursuz bir formül için tüm malzeme var ortada, yeterki bunu bir araya getirebilme yetisi olsun.

Bol alkış, bol teşekkür, bol sevgi ve muhteşemmüzik aklımda kalanlar…

Ufak Bir Not: Tüm yasaklara rağmen hala üst katta arka karanlık köşelerde sigara içen sevgili insanoğlu size de şapka çıkartıyorum. Vurdumduymazlığınız ve umursamazlığınız ve özellikle saygısızlığınız için…

Bu içerik 14-06-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 14-06-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.