Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain

Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain KARALAMALAR

Usta perküsyoncu Zakir Hussain, kendisini dünyanın en iyi tabla (Kuzey Hindistan’a has çift el darbukası) üstadı olarak tefrik etmiştir. Onun sayesinde geleneksel Hindustani vurmalı çalgı sanatını dünya platformuna taşındı. Ravi Shankar’ın uzun zamandan beri müzik arkadaşı olan Ustad Allah Rakha’nın oğlu olan Zakir Hussain, yedi yaşından beri babasının başlattığı macerayı sürdürmekte. Onun sayesinde Hindustani müziği dünya çapından üne kavuştu ve birçok genç Hintli sanatçıya kapıları araladı. Yaşayan bir efsane olan bu ustayı isterseniz kısacık tanıyalım.

Zakir Hussain en çok 1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınmıştı. Grubun amacı doğu ve batı müzik sentezlerini bir noktada birleştirmekti. Günümüzde artık her köşede, her sanatçının burnunu sokmaya çalıştığı bu müzik sahası ilk defa Shakti üçlüsü tarafında başlatıldı. Üç yıl boyunca tüm dünyada konser verip ideolojilerini tanıtan ekip, üç albümü kaydettikten sonra 1978 yılında ayrıldı. Sonra 1998 yılında Remember Shakti adı altında tekrar birleşti. Bu süre içerisinde tüm bilinçli dünya sanatçıları tarafından tanınan bir hale gelen Zakir Hussain sayısız müzik işbirliğine karıştı. Bunların en başında gelen Grateful Dead’in bateristi Mickey Hart ile yaptığı müzik birliği, sonra sırasıyla, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası. Her türlü müziğe sanatını işleyebilen Zakir Hussain, müziğin ne kadar ayrı coğrafyadan gelse bile aynı havan içinde dövülebileceğini tüm dünyaya kanıtladı. Böylece etnik müzik kavramı müzik literatüründe yerini aldı.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olan sanatçı içindeki klasik müziksel şeceresi ile 1987 yılında kendi adı altında ilk albümü “Making Music”i ECM Records’dan çıkarttı. Albüm o zamana kadar üretilen “en iyi Batı-Doğu sentezini harmanlayan” çalışma olarak hayranlıkla karşılandı. 1988 yılında “Padma Shri” (1955 yılından beri herhangi bir dalda Hindistan’da verilen onursal devlet madalyası) ile onurlandırılan en genç perküsyoncu oldu. 1991 yılında kendi müzik şirketi “Moment Records”u (www.momentrecords.com) kuran sanatçı, böylece Hindustani ve Karnatik (Güney Hindistan’a ait) müzik türlerine daha fazla yoğunlaştı. O dönemden beri “Masters of Percussion” (Perküsyon Üstadları) ve Zakir Hussain & The Rhythm Experience oluşumları ile sanat hayatına devam eden sanatçı, 1990 yılında Hindistan ve Amerika arasındaki ilişkileri geliştiren en önemli kişi olarak Indo-Amerikan ödülüne layık görüldü. Grateful Dead’in baterist Mickey Hart ile yaptığı “Planet Drum” (Bateri Evreni) 1992 yılında Grammy’lerde en iyi dünya müziği ödülünü kaptı.

Yedi yaşında müzik hayatına atılan bu azimli sanatçı kendi müzik ruhunu izleyen, kendi inandığı etnik oluşuma sadık kalan günümüzün en önde gelen dünya müziği icraatçılarından birisidir. Açmış olduğu yolda Nitin Shawney, Karsh Kale, Talvin Singh ve benzerleri gibi sayısız ikinci kucak melez Hintli sanatçı güvenilir adımlarla ilerledi.

Zakir Hussain Performans
Zakir Hussain Performans

Bugün, Zakir Hussain vurmalı çalgı ve dünya müzik kulvarında uluslararası bir fenomen. En üst rütbede bir klasik tabla virtüözü olan sanatçı, ülkesinin en değerli ulusal müzik varlığı olmanın yanı sıra saygın bir şöhret. Bu ön tanışmayı Zakir Hussain’in marifetli elleri ile çaldığı tabla ile pekiştirmenizi ümit ederim. Önemli olan, çok geç kalmadan hala yaşayan bu efsanenin ucundan bir yerinden tutmak.

Tüm Albümleri

 1. Mysterium Tremendum (2012) – Mickey Hart Band
 2. The Melody of Rhythm (2009) Bela Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer
 3. Global Drum Project (2007) – Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju, Giovanni Hidalgo – Shout Factory
 4. Soukha – V. Selvaganesh (with John McLaughlin, Zakir Hussain, Vikku, Shrinivas) – Naive
 5. Sangam (2006) – Jazz collaboration with bandleader Charles Lloyd.
 6. Maestro’s Choice Series One – Alla Rakha & Zakir Hussain (2005)
 7. Punjabi Dhamar (2004)
 8. Raag Chandrakauns (2004)
 9. Live at 38th Montreux Jazz Festival (18 July, 2004) – Remember Shakti
 10. Live at Miles Davis Hall (8 July, 2004) – Remember Shakti
 11. The Best of Mickey Hart: Over the Edge and Back (2002) – Mickey Hart
 12. Selects (2002)
 13. Saturday Night in Bombay (2001) – Remember Shakti (Universal Records)
 14. Tala Matrix (2000) – Tabla Beat Science
 15. Spirit into Sound (2000) – Mickey Hart
 16. The Believer (2000) – Remember Shakti
 17. Remember Shakti (1999) – Remember Shakti
 18. And the Rhythm Experience (1998)
 19. Supralingua (1998) – Mickey Hart
 20. Essence of Rhythm (1998)
 21. Magical Moments of Rhythm (1997)
 22. Kirwani (1997)
 23. Mickey Hart’s Mystery Box (1996) – Mickey Hart
 24. Raga Aberi (1995) – Shankar
 25. Jog And Rageshri (1994)
 26. Music of the Deserts (1993)
 27. Flights of Improvisation (1992)
 28. The One and Only (1992)
 29. Planet Drum (1991) – Mickey Hart
 30. At the Edge (1990) – Mickey Hart
 31. Tabla Duet (1988)
 32. Making Music (1987)
 33. Song for Everyone (1985) – L. Shankar
 34. Morning Ragas (1979) with Vasant Rai
 35. The Apocalypse Now Sessions – Rhythm Devils (1979) Rykodisc
 36. Natural Elements (1977) – Shakti with John McLaughlin
 37. A Handful of Beauty (1976) – Shakti with John McLaughlin
 38. Diga (1976) – Diga Rhythm Band
 39. Shakti (1975) – Shakti with John McLaughlin
 40. Rolling Thunder (1972) – Mickey Hart
 41. Shanti (1971)
 42. Evening Ragas (1970) Vasant Rai

En Son Yazılar

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.