Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain

Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain KARALAMALAR

Usta perküsyoncu Zakir Hussain, kendisini dünyanın en iyi tabla (Kuzey Hindistan’a has çift el darbukası) üstadı olarak tefrik etmiştir. Onun sayesinde geleneksel Hindustani vurmalı çalgı sanatını dünya platformuna taşındı. Ravi Shankar’ın uzun zamandan beri müzik arkadaşı olan Ustad Allah Rakha’nın oğlu olan Zakir Hussain, yedi yaşından beri babasının başlattığı macerayı sürdürmekte. Onun sayesinde Hindustani müziği dünya çapından üne kavuştu ve birçok genç Hintli sanatçıya kapıları araladı. Yaşayan bir efsane olan bu ustayı isterseniz kısacık tanıyalım.

Zakir Hussain en çok 1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınmıştı. Grubun amacı doğu ve batı müzik sentezlerini bir noktada birleştirmekti. Günümüzde artık her köşede, her sanatçının burnunu sokmaya çalıştığı bu müzik sahası ilk defa Shakti üçlüsü tarafında başlatıldı. Üç yıl boyunca tüm dünyada konser verip ideolojilerini tanıtan ekip, üç albümü kaydettikten sonra 1978 yılında ayrıldı. Sonra 1998 yılında Remember Shakti adı altında tekrar birleşti. Bu süre içerisinde tüm bilinçli dünya sanatçıları tarafından tanınan bir hale gelen Zakir Hussain sayısız müzik işbirliğine karıştı. Bunların en başında gelen Grateful Dead’in bateristi Mickey Hart ile yaptığı müzik birliği, sonra sırasıyla, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası. Her türlü müziğe sanatını işleyebilen Zakir Hussain, müziğin ne kadar ayrı coğrafyadan gelse bile aynı havan içinde dövülebileceğini tüm dünyaya kanıtladı. Böylece etnik müzik kavramı müzik literatüründe yerini aldı.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olan sanatçı içindeki klasik müziksel şeceresi ile 1987 yılında kendi adı altında ilk albümü “Making Music”i ECM Records’dan çıkarttı. Albüm o zamana kadar üretilen “en iyi Batı-Doğu sentezini harmanlayan” çalışma olarak hayranlıkla karşılandı. 1988 yılında “Padma Shri” (1955 yılından beri herhangi bir dalda Hindistan’da verilen onursal devlet madalyası) ile onurlandırılan en genç perküsyoncu oldu. 1991 yılında kendi müzik şirketi “Moment Records”u (www.momentrecords.com) kuran sanatçı, böylece Hindustani ve Karnatik (Güney Hindistan’a ait) müzik türlerine daha fazla yoğunlaştı. O dönemden beri “Masters of Percussion” (Perküsyon Üstadları) ve Zakir Hussain & The Rhythm Experience oluşumları ile sanat hayatına devam eden sanatçı, 1990 yılında Hindistan ve Amerika arasındaki ilişkileri geliştiren en önemli kişi olarak Indo-Amerikan ödülüne layık görüldü. Grateful Dead’in baterist Mickey Hart ile yaptığı “Planet Drum” (Bateri Evreni) 1992 yılında Grammy’lerde en iyi dünya müziği ödülünü kaptı.

Yedi yaşında müzik hayatına atılan bu azimli sanatçı kendi müzik ruhunu izleyen, kendi inandığı etnik oluşuma sadık kalan günümüzün en önde gelen dünya müziği icraatçılarından birisidir. Açmış olduğu yolda Nitin Shawney, Karsh Kale, Talvin Singh ve benzerleri gibi sayısız ikinci kucak melez Hintli sanatçı güvenilir adımlarla ilerledi.

Zakir Hussain Performans
Zakir Hussain Performans

Bugün, Zakir Hussain vurmalı çalgı ve dünya müzik kulvarında uluslararası bir fenomen. En üst rütbede bir klasik tabla virtüözü olan sanatçı, ülkesinin en değerli ulusal müzik varlığı olmanın yanı sıra saygın bir şöhret. Bu ön tanışmayı Zakir Hussain’in marifetli elleri ile çaldığı tabla ile pekiştirmenizi ümit ederim. Önemli olan, çok geç kalmadan hala yaşayan bu efsanenin ucundan bir yerinden tutmak.

Tüm Albümleri

 1. Mysterium Tremendum (2012) – Mickey Hart Band
 2. The Melody of Rhythm (2009) Bela Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer
 3. Global Drum Project (2007) – Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju, Giovanni Hidalgo – Shout Factory
 4. Soukha – V. Selvaganesh (with John McLaughlin, Zakir Hussain, Vikku, Shrinivas) – Naive
 5. Sangam (2006) – Jazz collaboration with bandleader Charles Lloyd.
 6. Maestro’s Choice Series One – Alla Rakha & Zakir Hussain (2005)
 7. Punjabi Dhamar (2004)
 8. Raag Chandrakauns (2004)
 9. Live at 38th Montreux Jazz Festival (18 July, 2004) – Remember Shakti
 10. Live at Miles Davis Hall (8 July, 2004) – Remember Shakti
 11. The Best of Mickey Hart: Over the Edge and Back (2002) – Mickey Hart
 12. Selects (2002)
 13. Saturday Night in Bombay (2001) – Remember Shakti (Universal Records)
 14. Tala Matrix (2000) – Tabla Beat Science
 15. Spirit into Sound (2000) – Mickey Hart
 16. The Believer (2000) – Remember Shakti
 17. Remember Shakti (1999) – Remember Shakti
 18. And the Rhythm Experience (1998)
 19. Supralingua (1998) – Mickey Hart
 20. Essence of Rhythm (1998)
 21. Magical Moments of Rhythm (1997)
 22. Kirwani (1997)
 23. Mickey Hart’s Mystery Box (1996) – Mickey Hart
 24. Raga Aberi (1995) – Shankar
 25. Jog And Rageshri (1994)
 26. Music of the Deserts (1993)
 27. Flights of Improvisation (1992)
 28. The One and Only (1992)
 29. Planet Drum (1991) – Mickey Hart
 30. At the Edge (1990) – Mickey Hart
 31. Tabla Duet (1988)
 32. Making Music (1987)
 33. Song for Everyone (1985) – L. Shankar
 34. Morning Ragas (1979) with Vasant Rai
 35. The Apocalypse Now Sessions – Rhythm Devils (1979) Rykodisc
 36. Natural Elements (1977) – Shakti with John McLaughlin
 37. A Handful of Beauty (1976) – Shakti with John McLaughlin
 38. Diga (1976) – Diga Rhythm Band
 39. Shakti (1975) – Shakti with John McLaughlin
 40. Rolling Thunder (1972) – Mickey Hart
 41. Shanti (1971)
 42. Evening Ragas (1970) Vasant Rai

Bu içerik 26-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 26-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.