Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain

Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain KARALAMALAR

Usta perküsyoncu Zakir Hussain, kendisini dünyanın en iyi tabla (Kuzey Hindistan’a has çift el darbukası) üstadı olarak tefrik etmiştir. Onun sayesinde geleneksel Hindustani vurmalı çalgı sanatını dünya platformuna taşındı. Ravi Shankar’ın uzun zamandan beri müzik arkadaşı olan Ustad Allah Rakha’nın oğlu olan Zakir Hussain, yedi yaşından beri babasının başlattığı macerayı sürdürmekte. Onun sayesinde Hindustani müziği dünya çapından üne kavuştu ve birçok genç Hintli sanatçıya kapıları araladı. Yaşayan bir efsane olan bu ustayı isterseniz kısacık tanıyalım.

Zakir Hussain en çok 1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınmıştı. Grubun amacı doğu ve batı müzik sentezlerini bir noktada birleştirmekti. Günümüzde artık her köşede, her sanatçının burnunu sokmaya çalıştığı bu müzik sahası ilk defa Shakti üçlüsü tarafında başlatıldı. Üç yıl boyunca tüm dünyada konser verip ideolojilerini tanıtan ekip, üç albümü kaydettikten sonra 1978 yılında ayrıldı. Sonra 1998 yılında Remember Shakti adı altında tekrar birleşti. Bu süre içerisinde tüm bilinçli dünya sanatçıları tarafından tanınan bir hale gelen Zakir Hussain sayısız müzik işbirliğine karıştı. Bunların en başında gelen Grateful Dead’in bateristi Mickey Hart ile yaptığı müzik birliği, sonra sırasıyla, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası. Her türlü müziğe sanatını işleyebilen Zakir Hussain, müziğin ne kadar ayrı coğrafyadan gelse bile aynı havan içinde dövülebileceğini tüm dünyaya kanıtladı. Böylece etnik müzik kavramı müzik literatüründe yerini aldı.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olan sanatçı içindeki klasik müziksel şeceresi ile 1987 yılında kendi adı altında ilk albümü “Making Music”i ECM Records’dan çıkarttı. Albüm o zamana kadar üretilen “en iyi Batı-Doğu sentezini harmanlayan” çalışma olarak hayranlıkla karşılandı. 1988 yılında “Padma Shri” (1955 yılından beri herhangi bir dalda Hindistan’da verilen onursal devlet madalyası) ile onurlandırılan en genç perküsyoncu oldu. 1991 yılında kendi müzik şirketi “Moment Records”u (www.momentrecords.com) kuran sanatçı, böylece Hindustani ve Karnatik (Güney Hindistan’a ait) müzik türlerine daha fazla yoğunlaştı. O dönemden beri “Masters of Percussion” (Perküsyon Üstadları) ve Zakir Hussain & The Rhythm Experience oluşumları ile sanat hayatına devam eden sanatçı, 1990 yılında Hindistan ve Amerika arasındaki ilişkileri geliştiren en önemli kişi olarak Indo-Amerikan ödülüne layık görüldü. Grateful Dead’in baterist Mickey Hart ile yaptığı “Planet Drum” (Bateri Evreni) 1992 yılında Grammy’lerde en iyi dünya müziği ödülünü kaptı.

Yedi yaşında müzik hayatına atılan bu azimli sanatçı kendi müzik ruhunu izleyen, kendi inandığı etnik oluşuma sadık kalan günümüzün en önde gelen dünya müziği icraatçılarından birisidir. Açmış olduğu yolda Nitin Shawney, Karsh Kale, Talvin Singh ve benzerleri gibi sayısız ikinci kucak melez Hintli sanatçı güvenilir adımlarla ilerledi.

Zakir Hussain Performans
Zakir Hussain Performans

Bugün, Zakir Hussain vurmalı çalgı ve dünya müzik kulvarında uluslararası bir fenomen. En üst rütbede bir klasik tabla virtüözü olan sanatçı, ülkesinin en değerli ulusal müzik varlığı olmanın yanı sıra saygın bir şöhret. Bu ön tanışmayı Zakir Hussain’in marifetli elleri ile çaldığı tabla ile pekiştirmenizi ümit ederim. Önemli olan, çok geç kalmadan hala yaşayan bu efsanenin ucundan bir yerinden tutmak.

Tüm Albümleri

 1. Mysterium Tremendum (2012) – Mickey Hart Band
 2. The Melody of Rhythm (2009) Bela Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer
 3. Global Drum Project (2007) – Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju, Giovanni Hidalgo – Shout Factory
 4. Soukha – V. Selvaganesh (with John McLaughlin, Zakir Hussain, Vikku, Shrinivas) – Naive
 5. Sangam (2006) – Jazz collaboration with bandleader Charles Lloyd.
 6. Maestro’s Choice Series One – Alla Rakha & Zakir Hussain (2005)
 7. Punjabi Dhamar (2004)
 8. Raag Chandrakauns (2004)
 9. Live at 38th Montreux Jazz Festival (18 July, 2004) – Remember Shakti
 10. Live at Miles Davis Hall (8 July, 2004) – Remember Shakti
 11. The Best of Mickey Hart: Over the Edge and Back (2002) – Mickey Hart
 12. Selects (2002)
 13. Saturday Night in Bombay (2001) – Remember Shakti (Universal Records)
 14. Tala Matrix (2000) – Tabla Beat Science
 15. Spirit into Sound (2000) – Mickey Hart
 16. The Believer (2000) – Remember Shakti
 17. Remember Shakti (1999) – Remember Shakti
 18. And the Rhythm Experience (1998)
 19. Supralingua (1998) – Mickey Hart
 20. Essence of Rhythm (1998)
 21. Magical Moments of Rhythm (1997)
 22. Kirwani (1997)
 23. Mickey Hart’s Mystery Box (1996) – Mickey Hart
 24. Raga Aberi (1995) – Shankar
 25. Jog And Rageshri (1994)
 26. Music of the Deserts (1993)
 27. Flights of Improvisation (1992)
 28. The One and Only (1992)
 29. Planet Drum (1991) – Mickey Hart
 30. At the Edge (1990) – Mickey Hart
 31. Tabla Duet (1988)
 32. Making Music (1987)
 33. Song for Everyone (1985) – L. Shankar
 34. Morning Ragas (1979) with Vasant Rai
 35. The Apocalypse Now Sessions – Rhythm Devils (1979) Rykodisc
 36. Natural Elements (1977) – Shakti with John McLaughlin
 37. A Handful of Beauty (1976) – Shakti with John McLaughlin
 38. Diga (1976) – Diga Rhythm Band
 39. Shakti (1975) – Shakti with John McLaughlin
 40. Rolling Thunder (1972) – Mickey Hart
 41. Shanti (1971)
 42. Evening Ragas (1970) Vasant Rai

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people