Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain

Bir Tabla Üstadının Macerası: Zakir Hussain KARALAMALAR

Usta perküsyoncu Zakir Hussain, kendisini dünyanın en iyi tabla (Kuzey Hindistan’a has çift el darbukası) üstadı olarak tefrik etmiştir. Onun sayesinde geleneksel Hindustani vurmalı çalgı sanatını dünya platformuna taşındı. Ravi Shankar’ın uzun zamandan beri müzik arkadaşı olan Ustad Allah Rakha’nın oğlu olan Zakir Hussain, yedi yaşından beri babasının başlattığı macerayı sürdürmekte. Onun sayesinde Hindustani müziği dünya çapından üne kavuştu ve birçok genç Hintli sanatçıya kapıları araladı. Yaşayan bir efsane olan bu ustayı isterseniz kısacık tanıyalım.

Zakir Hussain en çok 1975 yılında İngiliz gitarist John McLaughlin ve kendisi gibi Hintli olan viyolonist L. Shankar ile kurduğu Shakti grubu ile tanınmıştı. Grubun amacı doğu ve batı müzik sentezlerini bir noktada birleştirmekti. Günümüzde artık her köşede, her sanatçının burnunu sokmaya çalıştığı bu müzik sahası ilk defa Shakti üçlüsü tarafında başlatıldı. Üç yıl boyunca tüm dünyada konser verip ideolojilerini tanıtan ekip, üç albümü kaydettikten sonra 1978 yılında ayrıldı. Sonra 1998 yılında Remember Shakti adı altında tekrar birleşti. Bu süre içerisinde tüm bilinçli dünya sanatçıları tarafından tanınan bir hale gelen Zakir Hussain sayısız müzik işbirliğine karıştı. Bunların en başında gelen Grateful Dead’in bateristi Mickey Hart ile yaptığı müzik birliği, sonra sırasıyla, George Harrison, Joe Henderson, Van Morrison, Jack Bruce, Tito Puente, Pharoah Saunders, Bill Laswell, Billy Cobham, Hong Kong Senfoni Orkestrası ve New Orleans Senfoni Orkestrası. Her türlü müziğe sanatını işleyebilen Zakir Hussain, müziğin ne kadar ayrı coğrafyadan gelse bile aynı havan içinde dövülebileceğini tüm dünyaya kanıtladı. Böylece etnik müzik kavramı müzik literatüründe yerini aldı.

Geniş bir dünya görüşüne sahip olan sanatçı içindeki klasik müziksel şeceresi ile 1987 yılında kendi adı altında ilk albümü “Making Music”i ECM Records’dan çıkarttı. Albüm o zamana kadar üretilen “en iyi Batı-Doğu sentezini harmanlayan” çalışma olarak hayranlıkla karşılandı. 1988 yılında “Padma Shri” (1955 yılından beri herhangi bir dalda Hindistan’da verilen onursal devlet madalyası) ile onurlandırılan en genç perküsyoncu oldu. 1991 yılında kendi müzik şirketi “Moment Records”u (www.momentrecords.com) kuran sanatçı, böylece Hindustani ve Karnatik (Güney Hindistan’a ait) müzik türlerine daha fazla yoğunlaştı. O dönemden beri “Masters of Percussion” (Perküsyon Üstadları) ve Zakir Hussain & The Rhythm Experience oluşumları ile sanat hayatına devam eden sanatçı, 1990 yılında Hindistan ve Amerika arasındaki ilişkileri geliştiren en önemli kişi olarak Indo-Amerikan ödülüne layık görüldü. Grateful Dead’in baterist Mickey Hart ile yaptığı “Planet Drum” (Bateri Evreni) 1992 yılında Grammy’lerde en iyi dünya müziği ödülünü kaptı.

Yedi yaşında müzik hayatına atılan bu azimli sanatçı kendi müzik ruhunu izleyen, kendi inandığı etnik oluşuma sadık kalan günümüzün en önde gelen dünya müziği icraatçılarından birisidir. Açmış olduğu yolda Nitin Shawney, Karsh Kale, Talvin Singh ve benzerleri gibi sayısız ikinci kucak melez Hintli sanatçı güvenilir adımlarla ilerledi.

Zakir Hussain Performans
Zakir Hussain Performans

Bugün, Zakir Hussain vurmalı çalgı ve dünya müzik kulvarında uluslararası bir fenomen. En üst rütbede bir klasik tabla virtüözü olan sanatçı, ülkesinin en değerli ulusal müzik varlığı olmanın yanı sıra saygın bir şöhret. Bu ön tanışmayı Zakir Hussain’in marifetli elleri ile çaldığı tabla ile pekiştirmenizi ümit ederim. Önemli olan, çok geç kalmadan hala yaşayan bu efsanenin ucundan bir yerinden tutmak.

Tüm Albümleri

 1. Mysterium Tremendum (2012) – Mickey Hart Band
 2. The Melody of Rhythm (2009) Bela Fleck, Zakir Hussain, Edgar Meyer
 3. Global Drum Project (2007) – Mickey Hart, Zakir Hussain, Sikiru Adepoju, Giovanni Hidalgo – Shout Factory
 4. Soukha – V. Selvaganesh (with John McLaughlin, Zakir Hussain, Vikku, Shrinivas) – Naive
 5. Sangam (2006) – Jazz collaboration with bandleader Charles Lloyd.
 6. Maestro’s Choice Series One – Alla Rakha & Zakir Hussain (2005)
 7. Punjabi Dhamar (2004)
 8. Raag Chandrakauns (2004)
 9. Live at 38th Montreux Jazz Festival (18 July, 2004) – Remember Shakti
 10. Live at Miles Davis Hall (8 July, 2004) – Remember Shakti
 11. The Best of Mickey Hart: Over the Edge and Back (2002) – Mickey Hart
 12. Selects (2002)
 13. Saturday Night in Bombay (2001) – Remember Shakti (Universal Records)
 14. Tala Matrix (2000) – Tabla Beat Science
 15. Spirit into Sound (2000) – Mickey Hart
 16. The Believer (2000) – Remember Shakti
 17. Remember Shakti (1999) – Remember Shakti
 18. And the Rhythm Experience (1998)
 19. Supralingua (1998) – Mickey Hart
 20. Essence of Rhythm (1998)
 21. Magical Moments of Rhythm (1997)
 22. Kirwani (1997)
 23. Mickey Hart’s Mystery Box (1996) – Mickey Hart
 24. Raga Aberi (1995) – Shankar
 25. Jog And Rageshri (1994)
 26. Music of the Deserts (1993)
 27. Flights of Improvisation (1992)
 28. The One and Only (1992)
 29. Planet Drum (1991) – Mickey Hart
 30. At the Edge (1990) – Mickey Hart
 31. Tabla Duet (1988)
 32. Making Music (1987)
 33. Song for Everyone (1985) – L. Shankar
 34. Morning Ragas (1979) with Vasant Rai
 35. The Apocalypse Now Sessions – Rhythm Devils (1979) Rykodisc
 36. Natural Elements (1977) – Shakti with John McLaughlin
 37. A Handful of Beauty (1976) – Shakti with John McLaughlin
 38. Diga (1976) – Diga Rhythm Band
 39. Shakti (1975) – Shakti with John McLaughlin
 40. Rolling Thunder (1972) – Mickey Hart
 41. Shanti (1971)
 42. Evening Ragas (1970) Vasant Rai

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.