Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın KARALAMALAR

Bilgisayarlar gökyüzünde birbirleri arasında iletişime geçtiğinden beri inek bilginlerden, şairlere, sanal filozoflardan bireysel kullanıcıya kadar herkes gelecek üzerine uzman kesildi (sözüm meclisten dışarı). Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi. Oysa gelecek ne cidden? Bir sonraki anın bilinmezliği, yarının getirecekleri hatta daha kaba bir ifade kullanırsak gelecek = sürpriz.

Orta yaş sınıfına giren bizlerin şöyle yirmi yıl öncesini düşünmelerini istiyorum. O zaman elimizde ne vardı, neyle mutlu oluyorduk ve neler yapıyorduk? Elbette o zaman da bir gelecek vardı, ama teknoloji zamanımızdaki kadar karizmatik değildi ve bu kadar büyüyüp kocam adam olacağı pek idrak edilemiyordu, en azından bizim gibi temel insan tarafından. O devir plak devriydi, plaktan kasete çekip daha yeni yeni kasetlerin çoğaltıldığı dönemdi, karışık kaset yapmak marifet kabul edilip hayranlık mertebesine ermenizi sağlayan zamandı; PTT’den alınan jeton, daha sonra türeyen data şeritli renkli renkli telefon kartlarının bozuk çıktığı dönemdi; mektubun tek söz sahibi olduğu iletişim zamanıydı, bu liste böyle uzar gider. Peki, o zaman dilimindeki gelecek neydi, şu an yaşadığımız dönem, evet ama böyle olacağı hiç birimizin aklına gelir miydi?

Ne oldu? Teknoloji insanlar tarafından kendilerince ön görülen, belirli olasılıksal verilerle tahmin edilmeye çalışılan geleceğe müdahale etti, farklı ve asla idrak edilemeyecek bir paralellik yarattı. Adeta “Geleceğe Dönüş II” filmindeki zaman kaymasından dolayı oluşan paralel bir dünyaya erdirdi bizleri. Fantezi ürünlerini gerçekleştirdi, algılanamayanlar malum oldu, tasavvuf edilemeyenler önümüzde gerçekleşti, var oldu. Daha yirmi yıl önce hayal olan her şey neredeyse somutlaştı ve kendi içerisinde kollara ayrışarak devrimleşmeye başladı. Durdurulamayacak bir biçimde…

Peki, ne mi oldu? Oturduğumuz yerden kendi sanal âlemimizi yaratıp kral olduk, gizlimiz saklımız kalmadı özelimizi herkese açar olduk, vücudumuza bir uzantı daha dahil edip cep telefonlaştık, dokunup-koklayıp satın alma devrini kapatıp sanallaştık, her şeyi ekranlara sığdırdık, tuvalette geçen özel sükunetleri mesajlaşmakla bozduk, flört etmenin yüceliğini unutup sanal tacizciliğe sokulduk,  korkularımızı yüreklendirdik, nostaljinin ağzına sıçtık, bu hayat yetmiyormuş gibi ikinci hayat yaşamaya başladık, ürkek olup odamıza kapandık, doğadan koptuk, zorlukları kolaylaştırdık ama bir o kadar da kolay olanları zorlaştırdık. Kendimize bir kulp taktık: modernleşme, modern olma, çağı elinde tutma… Doğru, gelecek bu kadar korkunç değil, güzellikleri de elbette var ama bu güzellikler varsayımsal gerçekleri, bilinçli algılamayı ve özellikle insancıllığı köreltti.

Yazı geleceğin kötümserliğini veya kötülüğünü isteyen bir yöne doğru çekilmemeli. İnsanın gelişiminde mutlak önemli bir faktör ama her şeyin fazlası zarardır atasözünden yola çıkarak bu önlenemez gelişiminde bir patlama noktası elbette olacak. Bu yazıyı hazırlarken aklımda Morrisey’in 2009 tarihli "Years Of Refusal" çalışmasının açılışını yapan ‘Something is squeezing my skull’ parçasını dinlerken sözlerin konumuza ne kadar cuk diye oturduğunu gözlemledim. Moz bu parçasında modern hayatta aşk ve arkadaşlık olmadığını vurguluyor neden acaba?

Gelecek aslında en doğal biçimde, aşırıya kaçmadan yaşadığımız an ve hemen sonraki adımda gelen diğer an. Yirmi yıl önce hayal bile edemediğimiz şeyleri, şu var olduğumuz anı ele alarak gelecek kavramı içerisinde yaşıyoruz, gelecekte bizim içimizde yaşıyor. En güzel örnek ise sizin bu yazıyı gelecekte okuyacak olmanız…
 

Bu içerik 14-10-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 14-10-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.