Dünya Müziği Tam Olarak Nedir

Dünya Müziği Tam Olarak Nedir KARALAMALAR

Müzik camiasında yer alan önemli sorulardan bir tanesi bu aslında. Birçok “Dünya Müziği” şirketinin üst yöneticileri bir araya gelince bu müziği daha çok nasıl satabiliriz kavramını tartışacaklarına “Allah aşkına Dünya Müziği tam olarak ne?” sorusunu sorguluyorlar. Oysa bu kanımca boşa kürek çekmekten farksız.

Dünya Müziği kavramını daha irdeleyip ayrı tanımlamaya sokmak bence gereksiz bir uğraş. Her şey inciği boncuğuna kadar siyah-beyaz tanımlanmak zorunda değil. Kabul etmek gerekirse de Dünya Müziği kavramı oldukça karmaşık bir tanım zaten. Yıllardan beri böyle kabul görmüş bir şemsiye tarzı yeniden sıfırlandırmak veya tanımını beğenmemek bana biraz komik geliyor. Toplumun algılayabilmesi için elbette bir şeylerin kalıba sokulması gerekiyor, ister beğenin ister beğenmeyin. Ancak şu bir gerçek ki mevcut olan tüm müzik tarzlarında Dünya Müziği kavramı en geniş, önyargısız ve kavranabilir bir terim.

Dünya Müziğini, etnik müzik, küresel/global müzik, yerel müzik hatta halk müziği gibi alt kollara veya tamamen ayrı ifadeler olarak tanımlamak ayrı bir sorun ve karmaşaya gebe. Bu terimler zaten Dünya Müziği kavramı içerisinde adaş tanımlar, tekrar kabul görmüş bir tarz adını yeniden keşfetmek biraz abes. Dünya Müziğini tekrar adlandırmak, tanımlama ayrı bir cümbüş özellikle yeni belirlenecek kavramda mevcut olandan daha açık olmayacağını düşünürsek. Öte yandan Dünya Müziği tanımı üzerine harcanan gereksiz zaman çok daha yaratıcı bir biçimde kullanılabilir. Olan oldu, kabul gördü artık devam etme zamanı.

Bana birçok insan peki Dünya Müziği tam olarak ne diye soruyor. Cevabım çok basit, Dünya Müziği’nin ne olduğundan öte olaya Dünya Müziği’nin ne olmadığı açısından yaklaşmak çok daha akılcı. Dünya Müziği rahatlıkla Bilboard ilk 40 listesinde göremeyeceğiniz, kitlesel tüketime hitap etmeyen, radyolarda ömür törpüsü gibi tekrar tekrar sürekli çalınmayan veya halihazırda bariz tarzların (rock, pop, caz, reggae, hip-hop, rap, heavy metal, country, nu-metal vb) kulvarına girmeyen müziktir. Ancak hemen belirtmekte yarar var zaman zaman bu tarzlar içerisinde de çapraz karışımlar ortaya çıkıyor ki buda işi tam bulanıklaştırabiliyor. Ama işin özü belli ve bu tanım artık kabul gören bir ifade. Aykırı olmak için bu tanımın üzerine yeni tanımlar getirmek, hâlihazırda bir şemsiye görevi gören Dünya Müziği ifadesini taşlamak bana gereksiz geliyor.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.