Erkin Koray Ve Meçhul

Erkin Koray Ve Meçhul KARALAMALAR

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Diyebiliriz ki biz Erkin Koray’a sahip çıkıyoruz, bağrımıza basıyoruz ve hep el üstünde tutuyoruz.  Herkes her şey diyebilir. Ben bunların çoğunun gerçek olmadığına inanıyorum.  Her zaman olduğu gibi, laf kalabalığı. Açık konuşmak gerekirse ben de bir Erkin Koray fanatiği hayatımın hiçbir evresinde olmadım, ama saygım ve sevgim hep sonsuz oldu! “Zira o,” diyerek neler yaptığını tek tek yazmayacağım çünkü biliyoruz veya bildiğimizi zannediyoruz.

Ancak şu bir gerçek ki, dışarıdakiler bu tür konulara daha vakıf. Geçen yıl Sublime Frequencies’den bir yapımcının İstanbul’a geldiğini ve Arkaoda’da DJ-Set yaptığını biliyoruz. İşte bu bey geldiğinde boş durmayıp aynı zamanda Erkin Koray ile de görüşüp şu an kaleme aldığım Plak üzerine çalışmaları başlattı. Daha sonra firma Erkin Koray’ı Amerika’ya davet etti ve kayıtları gerçekleştirdi. Amaç Erkin Koray’ın bir defa yayınlanıp daha sonra ikinci bir şans verilmeyen bestelerini tekrar basmaktı.

Sublime Frequencies, Erkin Koray’ı bir asi olarak nitelendiriyor. Türk Anadolu Rock müziğinin en cafcaflı dönemlerinde bile hakkıyla bağırlara basılmayan bu sanatçının hala günümüzde hak ettiği konumda olmadığını iddia ediyorlar. Yanlış anlaşılmasın bunu iddia edenler dışarıdakiler yani aynı toprağa basan ve havayı soluyan bizler değil. Bu kadar olaya sahiplenme varken bizlerin de saygı göstermekten başka seçeneği olmamalı. Bizim müzik firmalarının yapması gerekeni ne yazık ki Seattle merkezli bir müzik firması yapıyor ve bunu da hakkını vererek yapıyor. Değer bilmeyenin kendi kültürüne başkaları sahip çıkar. Ortada bir abartı ibare varsayımı olabilir ancak ben bu konuda çok hassasım, bizim olanı bizler sahip çıkmazken başkalarının sahip çıkması benim ağrıma gidiyor. Bu günümüzde Fazıl Say gibi sanatçılarımızın hala başına gelen en bariz örneklerden biri.

Değişim ve yenilikçi Erkin Koray Türk enstrümanları ile evli olan bir sanatçımız.  Anadolu Rock tarzı dediğimiz müziğin yaratıcısı. Ülkemizdeki müzik ile asiliğin en kuvvetli izdüşümü. Bu koleksiyonda “ah şu güzel günler” nostaljisi yok, zira o günler kötüydü, aynen bugün olduğu gibi. İşte bundan dolayı müzik ritimleri ve sözleri ile ayrı bir ağırlığa sahip. Daha önceden tekrar yayınlanmayan 45’liklerden kurgulanan “Meçhul”, Erkin Koray’ın 70’lerdeki çalışmalarından örnekler sunuyor. Albümün kapağı ise albenisi ile her müzikseverin dikkatini çekecek özelliklere sahip. Erkin Koray’ın ilk defa genel kitle tarafından fark edildiği o masum rock dönemi. Söz konusu zamanda var olan ses kayıt sistemlerini göz önünde bulundurursak “Meçhul ”un kalitesi tartışılmaz derecede iyi.

Erkin Koray ve Sublime Frequencies bir araya gelip sanatçının 1970-1977 yılları arasında çıkan, öyle kolay bulunamayacak parçalarını toplamış. Tamamıyla Erkin Koray’ın kendi kişisel koleksiyonunda çıkan bu besteler aynı zamanda sanatçının özel fotoğrafları ile de süslenmiş.

Her parçanın ayrı bir nostaljik yapısı var ama özellikle beni 1977 üretimi ‘Olmayınca Olmuyor’ bestesi ayrı etkiliyor. Erkin Koray’ın elektrik bağlamasının gitarın yerini alışı ve bu görevi daha  başarılı yapıyor olması oldukça etkileyici. Parçadaki aşama aşama ileri atılmalar, fok ritimlerinin gücüyle inanılmaz kavrayıcı ve modern.

Gönül çok şey ister ama bu konuda en çok istediği şey belki de bir yerli müzik firmasının Sublime Frequencies’in yaptığını yapması. Hala değer bilmiyor muyuz yoksa!

 • Mechul – 1970
 • Ve…  –  1970
 • Kendim Ettim Kendim Buldum – 1970
 • Gün Doğmuyor – 1970
 • Goca Dünya – 1974
 • Krallar – 1974
 • Cumbür Cemaat – 1976
 • Hadi Hadi Ordan  – 1977
 • Düşünüş – 1977
 • Olmayınca Olmuyor – 1977
 • Sevdigim – 1976

Bu içerik 25-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 25-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.