Erkin Koray Ve Meçhul

Erkin Koray Ve Meçhul KARALAMALAR

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Diyebiliriz ki biz Erkin Koray’a sahip çıkıyoruz, bağrımıza basıyoruz ve hep el üstünde tutuyoruz.  Herkes her şey diyebilir. Ben bunların çoğunun gerçek olmadığına inanıyorum.  Her zaman olduğu gibi, laf kalabalığı. Açık konuşmak gerekirse ben de bir Erkin Koray fanatiği hayatımın hiçbir evresinde olmadım, ama saygım ve sevgim hep sonsuz oldu! “Zira o,” diyerek neler yaptığını tek tek yazmayacağım çünkü biliyoruz veya bildiğimizi zannediyoruz.

Ancak şu bir gerçek ki, dışarıdakiler bu tür konulara daha vakıf. Geçen yıl Sublime Frequencies’den bir yapımcının İstanbul’a geldiğini ve Arkaoda’da DJ-Set yaptığını biliyoruz. İşte bu bey geldiğinde boş durmayıp aynı zamanda Erkin Koray ile de görüşüp şu an kaleme aldığım Plak üzerine çalışmaları başlattı. Daha sonra firma Erkin Koray’ı Amerika’ya davet etti ve kayıtları gerçekleştirdi. Amaç Erkin Koray’ın bir defa yayınlanıp daha sonra ikinci bir şans verilmeyen bestelerini tekrar basmaktı.

Sublime Frequencies, Erkin Koray’ı bir asi olarak nitelendiriyor. Türk Anadolu Rock müziğinin en cafcaflı dönemlerinde bile hakkıyla bağırlara basılmayan bu sanatçının hala günümüzde hak ettiği konumda olmadığını iddia ediyorlar. Yanlış anlaşılmasın bunu iddia edenler dışarıdakiler yani aynı toprağa basan ve havayı soluyan bizler değil. Bu kadar olaya sahiplenme varken bizlerin de saygı göstermekten başka seçeneği olmamalı. Bizim müzik firmalarının yapması gerekeni ne yazık ki Seattle merkezli bir müzik firması yapıyor ve bunu da hakkını vererek yapıyor. Değer bilmeyenin kendi kültürüne başkaları sahip çıkar. Ortada bir abartı ibare varsayımı olabilir ancak ben bu konuda çok hassasım, bizim olanı bizler sahip çıkmazken başkalarının sahip çıkması benim ağrıma gidiyor. Bu günümüzde Fazıl Say gibi sanatçılarımızın hala başına gelen en bariz örneklerden biri.

Değişim ve yenilikçi Erkin Koray Türk enstrümanları ile evli olan bir sanatçımız.  Anadolu Rock tarzı dediğimiz müziğin yaratıcısı. Ülkemizdeki müzik ile asiliğin en kuvvetli izdüşümü. Bu koleksiyonda “ah şu güzel günler” nostaljisi yok, zira o günler kötüydü, aynen bugün olduğu gibi. İşte bundan dolayı müzik ritimleri ve sözleri ile ayrı bir ağırlığa sahip. Daha önceden tekrar yayınlanmayan 45’liklerden kurgulanan “Meçhul”, Erkin Koray’ın 70’lerdeki çalışmalarından örnekler sunuyor. Albümün kapağı ise albenisi ile her müzikseverin dikkatini çekecek özelliklere sahip. Erkin Koray’ın ilk defa genel kitle tarafından fark edildiği o masum rock dönemi. Söz konusu zamanda var olan ses kayıt sistemlerini göz önünde bulundurursak “Meçhul ”un kalitesi tartışılmaz derecede iyi.

Erkin Koray ve Sublime Frequencies bir araya gelip sanatçının 1970-1977 yılları arasında çıkan, öyle kolay bulunamayacak parçalarını toplamış. Tamamıyla Erkin Koray’ın kendi kişisel koleksiyonunda çıkan bu besteler aynı zamanda sanatçının özel fotoğrafları ile de süslenmiş.

Her parçanın ayrı bir nostaljik yapısı var ama özellikle beni 1977 üretimi ‘Olmayınca Olmuyor’ bestesi ayrı etkiliyor. Erkin Koray’ın elektrik bağlamasının gitarın yerini alışı ve bu görevi daha  başarılı yapıyor olması oldukça etkileyici. Parçadaki aşama aşama ileri atılmalar, fok ritimlerinin gücüyle inanılmaz kavrayıcı ve modern.

Gönül çok şey ister ama bu konuda en çok istediği şey belki de bir yerli müzik firmasının Sublime Frequencies’in yaptığını yapması. Hala değer bilmiyor muyuz yoksa!

 • Mechul – 1970
 • Ve…  –  1970
 • Kendim Ettim Kendim Buldum – 1970
 • Gün Doğmuyor – 1970
 • Goca Dünya – 1974
 • Krallar – 1974
 • Cumbür Cemaat – 1976
 • Hadi Hadi Ordan  – 1977
 • Düşünüş – 1977
 • Olmayınca Olmuyor – 1977
 • Sevdigim – 1976

En Son Yazılar

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people

Jordi Savall

Jordi Savall

1968 yılında Basel, İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis'da müzikte uzmanlık eğitimi görmeye başlayan sanatçı, 1973 yılında kendi hocası August Wenzinger'in yerini alarak halen lisans dersleri ve ustalık sınıfı verdiği okulun bir üyesi oldu.

Nils Frahm ve Mekanlar

Nils Frahm ve Mekanlar

Nils Frahm’ı iki defa canlı izledim ve her defasında kendimi böyle hissettim. Konser salonu tıka basa dolu, yanında dostların olmasına rağmen sanki sadece bana çalıyordu, bana bakıyor ve benim ruhumu ritimleri ile sıvazlıyordu.

Random Access Memories

Random Access Memories

Dördüncü albümünde Daft Punk disko geçmişini cesur ve en güzel müzik birliktelikleriyle araştırıyor. Geçmişin ön belleğine sorumlu bir şekilde sahiplenme söz konusu. Geçmişte bu müzik kulvarı için emek veren, ter döken üstatlara bir saygı duruşu ama aynı zamanda çağdaş sanatçılara da davet açan bir

The Sema (Whirling) Ceremony

The Sema (Whirling) Ceremony

Sema is a zikhir said silently while whirling on foot. The whirling dervishes silently call "Allah" inwardly on every whirl.