Erkin Koray Ve Meçhul

Erkin Koray Ve Meçhul KARALAMALAR

Erkin Koray: Mechul (Singles and Rarities)

Diyebiliriz ki biz Erkin Koray’a sahip çıkıyoruz, bağrımıza basıyoruz ve hep el üstünde tutuyoruz.  Herkes her şey diyebilir. Ben bunların çoğunun gerçek olmadığına inanıyorum.  Her zaman olduğu gibi, laf kalabalığı. Açık konuşmak gerekirse ben de bir Erkin Koray fanatiği hayatımın hiçbir evresinde olmadım, ama saygım ve sevgim hep sonsuz oldu! “Zira o,” diyerek neler yaptığını tek tek yazmayacağım çünkü biliyoruz veya bildiğimizi zannediyoruz.

Ancak şu bir gerçek ki, dışarıdakiler bu tür konulara daha vakıf. Geçen yıl Sublime Frequencies’den bir yapımcının İstanbul’a geldiğini ve Arkaoda’da DJ-Set yaptığını biliyoruz. İşte bu bey geldiğinde boş durmayıp aynı zamanda Erkin Koray ile de görüşüp şu an kaleme aldığım Plak üzerine çalışmaları başlattı. Daha sonra firma Erkin Koray’ı Amerika’ya davet etti ve kayıtları gerçekleştirdi. Amaç Erkin Koray’ın bir defa yayınlanıp daha sonra ikinci bir şans verilmeyen bestelerini tekrar basmaktı.

Sublime Frequencies, Erkin Koray’ı bir asi olarak nitelendiriyor. Türk Anadolu Rock müziğinin en cafcaflı dönemlerinde bile hakkıyla bağırlara basılmayan bu sanatçının hala günümüzde hak ettiği konumda olmadığını iddia ediyorlar. Yanlış anlaşılmasın bunu iddia edenler dışarıdakiler yani aynı toprağa basan ve havayı soluyan bizler değil. Bu kadar olaya sahiplenme varken bizlerin de saygı göstermekten başka seçeneği olmamalı. Bizim müzik firmalarının yapması gerekeni ne yazık ki Seattle merkezli bir müzik firması yapıyor ve bunu da hakkını vererek yapıyor. Değer bilmeyenin kendi kültürüne başkaları sahip çıkar. Ortada bir abartı ibare varsayımı olabilir ancak ben bu konuda çok hassasım, bizim olanı bizler sahip çıkmazken başkalarının sahip çıkması benim ağrıma gidiyor. Bu günümüzde Fazıl Say gibi sanatçılarımızın hala başına gelen en bariz örneklerden biri.

Değişim ve yenilikçi Erkin Koray Türk enstrümanları ile evli olan bir sanatçımız.  Anadolu Rock tarzı dediğimiz müziğin yaratıcısı. Ülkemizdeki müzik ile asiliğin en kuvvetli izdüşümü. Bu koleksiyonda “ah şu güzel günler” nostaljisi yok, zira o günler kötüydü, aynen bugün olduğu gibi. İşte bundan dolayı müzik ritimleri ve sözleri ile ayrı bir ağırlığa sahip. Daha önceden tekrar yayınlanmayan 45’liklerden kurgulanan “Meçhul”, Erkin Koray’ın 70’lerdeki çalışmalarından örnekler sunuyor. Albümün kapağı ise albenisi ile her müzikseverin dikkatini çekecek özelliklere sahip. Erkin Koray’ın ilk defa genel kitle tarafından fark edildiği o masum rock dönemi. Söz konusu zamanda var olan ses kayıt sistemlerini göz önünde bulundurursak “Meçhul ”un kalitesi tartışılmaz derecede iyi.

Erkin Koray ve Sublime Frequencies bir araya gelip sanatçının 1970-1977 yılları arasında çıkan, öyle kolay bulunamayacak parçalarını toplamış. Tamamıyla Erkin Koray’ın kendi kişisel koleksiyonunda çıkan bu besteler aynı zamanda sanatçının özel fotoğrafları ile de süslenmiş.

Her parçanın ayrı bir nostaljik yapısı var ama özellikle beni 1977 üretimi ‘Olmayınca Olmuyor’ bestesi ayrı etkiliyor. Erkin Koray’ın elektrik bağlamasının gitarın yerini alışı ve bu görevi daha  başarılı yapıyor olması oldukça etkileyici. Parçadaki aşama aşama ileri atılmalar, fok ritimlerinin gücüyle inanılmaz kavrayıcı ve modern.

Gönül çok şey ister ama bu konuda en çok istediği şey belki de bir yerli müzik firmasının Sublime Frequencies’in yaptığını yapması. Hala değer bilmiyor muyuz yoksa!

 • Mechul – 1970
 • Ve…  –  1970
 • Kendim Ettim Kendim Buldum – 1970
 • Gün Doğmuyor – 1970
 • Goca Dünya – 1974
 • Krallar – 1974
 • Cumbür Cemaat – 1976
 • Hadi Hadi Ordan  – 1977
 • Düşünüş – 1977
 • Olmayınca Olmuyor – 1977
 • Sevdigim – 1976

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.