GoGo Penguin V2.0

GoGo Penguin V2.0 KARALAMALAR

Bir albüm düşünün kapağında en ufacık bir ipucu yok, sadece minimal bir modern çalışma. İçerisinde ihtiva ettiği müzik konusunda en ufacık bir fikriniz yok, elbette tahmin mekanizması çalışıyor ama ötesinin gelmesi mümkün değil. Manchesterli GoGo Penguin ritmin dayanılmaz gücünü kanıtlama yolunda kocaman bir adım atıyor. Her ne kadar yeni albümlerinin ismi biraz banal olsa bile içeriği ilk albümlerinin sunduğunu sayısız defa katlar boyutta.

Yaratıcı ruhu ve her an zinde duran yapısı ile V2.0 orijinal, renkli ve kesinlikle her caz severe ulaşılabilir özellikle sahip. Yoğunluk, asalet ve çabanın harmanlaması albümü ileriye doğru atılım yapmasını sağlayan nefes kesen bir unsur. Grup zor kırılım noktalarından cesaretle geçip tahrik edici bir müzik çıtasına süzülüyor. Bence ilk albümleri “Fanfares” bir caz üçlüsü için olabilecek en karizmatik çıkış çalışmasından birisiydi ama bu yeni üretimde işler ciddi anlamda dinleyicinin menfaatine çevrilmiş durumda.

Boş bir tuvale fırlatılan notaların dağınıklığı tablo bitince inanılmaz bir bütünlük içerisinde karşımızda duruyor. Britanya caz sahnesini ileriye doğru taşıyan üçlü “V2.0” çalışmalarında tek bir boş parça çıkartmamış. IKSV’de ilk albümleri turnesi esnasında izlediğimiz ekip o zaman yeni albümlerini bitirdiklerini söylediklerinde hayret etmiştim ama asıl hayret ettiğim konu neredeyse bil yıldan beri bu yeni üretimin raflarda yerini almamış olması. Şimdi anlıyorum ki grup bu süreci olması gerektiği gibi özenli ve detaycı bir şekilde kullanıp ciddi bir sonuç için kafa yormuş. Turner’ın kurnaz ve bulaşıcı vuruşları, Blacka’nın sıcak, ritmik ve mest edercesine sokan dinamik bas melodisi ile kapışırken arada burnunu sokan ve o an için müziği başka bir boyuta taşıyan Illingworth’ün piyano dokunuşları dinleyene nefes aldırmıyor. Her şey olması gerektiği şekilde akıyor, saf bir kanın beslediği yürek gibi. Dinlediğiniz müzik ile çok rahat dans edebilir, güneşi doğurup batırabilir, araba kullanabilirsiniz. Adeta her ortama kendisini adapte edebilen müzik cazın yeni sınırlarını arşınlıyor ve bu serüven sonucunda bulup yakaladıklarını kulaklarımıza taşıyor. Açıkçası Portico Quartet’den beri Britanya’dan çıkan en takip edilmesi gereken ekiplerin başında yer alıyor bu Manchesterli silahşorlar ve inanıyorum ki yakın gelecekte bu konuda daha yaratıcı kurgular ile karşımıza çıkacak.

Dönem dönem Esbjörn Svensson Trio kırıntılarına kulak misafiri olduğumu itiraf etmem lazım. Adeta E.S.T’ye olan açlığımı ve özlemimi bir nebze olsun giderebildiğimi hissettim albümü dinlerken. Illingworth’ün Kamaloka’daki nefes kesen piyano virtüözlüğü, Fort’taki bateri vuruşlarının büyüsü, To Drown In You’daki kavrayıcı ritim şoklaması, tamamıyla karanlıkta kaydedilen TheLetter  ve kapanışını hiç olmayacak bir şekilde iyimserlik patlaması yapan Hoppono  en dikkat çeken parçaların başında. Ama dediğim gibi her parça birbirini tamamlar nitelikte ve bazılarının ömürleri kısa olsa bile beyninizde hitap ettiği bölgede bıraktığı iz derin. Beyninizde otomatikman tekrar dinleme komutu yürürlüğe giriyor.

“V2.0” üçlünün ileriye eğiliminin güzel bir kanıtı. Burada devasa adımlar yok zaten Fanfares’in oldukça sağlam altyapısının üzerine kurulan ilham patlamasının ufak adımlarına şahit oluyoruz. Bu altyapı üzerine kurulan “v2.0” stili ve vizyonu ile GoGo Penguins’i genç sanatçılar arasında kuşkusuz önemli bir konuma yerleştiriyor.

Parça Listesi: Murmuration; Garden Dog Barbecue; Kamaloka; Fort; One Percent; Home; The Letter; To Drown In You; Shock And Awe; Hopopono.

GoGo Penguin: Chris Illingworth: piyano; Nick Blacka: bas; Rob Turner: davul

Bu içerik 26-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 26-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.