GoGo Penguin V2.0

GoGo Penguin V2.0 KARALAMALAR

Bir albüm düşünün kapağında en ufacık bir ipucu yok, sadece minimal bir modern çalışma. İçerisinde ihtiva ettiği müzik konusunda en ufacık bir fikriniz yok, elbette tahmin mekanizması çalışıyor ama ötesinin gelmesi mümkün değil. Manchesterli GoGo Penguin ritmin dayanılmaz gücünü kanıtlama yolunda kocaman bir adım atıyor. Her ne kadar yeni albümlerinin ismi biraz banal olsa bile içeriği ilk albümlerinin sunduğunu sayısız defa katlar boyutta.

Yaratıcı ruhu ve her an zinde duran yapısı ile V2.0 orijinal, renkli ve kesinlikle her caz severe ulaşılabilir özellikle sahip. Yoğunluk, asalet ve çabanın harmanlaması albümü ileriye doğru atılım yapmasını sağlayan nefes kesen bir unsur. Grup zor kırılım noktalarından cesaretle geçip tahrik edici bir müzik çıtasına süzülüyor. Bence ilk albümleri “Fanfares” bir caz üçlüsü için olabilecek en karizmatik çıkış çalışmasından birisiydi ama bu yeni üretimde işler ciddi anlamda dinleyicinin menfaatine çevrilmiş durumda.

Boş bir tuvale fırlatılan notaların dağınıklığı tablo bitince inanılmaz bir bütünlük içerisinde karşımızda duruyor. Britanya caz sahnesini ileriye doğru taşıyan üçlü “V2.0” çalışmalarında tek bir boş parça çıkartmamış. IKSV’de ilk albümleri turnesi esnasında izlediğimiz ekip o zaman yeni albümlerini bitirdiklerini söylediklerinde hayret etmiştim ama asıl hayret ettiğim konu neredeyse bil yıldan beri bu yeni üretimin raflarda yerini almamış olması. Şimdi anlıyorum ki grup bu süreci olması gerektiği gibi özenli ve detaycı bir şekilde kullanıp ciddi bir sonuç için kafa yormuş. Turner’ın kurnaz ve bulaşıcı vuruşları, Blacka’nın sıcak, ritmik ve mest edercesine sokan dinamik bas melodisi ile kapışırken arada burnunu sokan ve o an için müziği başka bir boyuta taşıyan Illingworth’ün piyano dokunuşları dinleyene nefes aldırmıyor. Her şey olması gerektiği şekilde akıyor, saf bir kanın beslediği yürek gibi. Dinlediğiniz müzik ile çok rahat dans edebilir, güneşi doğurup batırabilir, araba kullanabilirsiniz. Adeta her ortama kendisini adapte edebilen müzik cazın yeni sınırlarını arşınlıyor ve bu serüven sonucunda bulup yakaladıklarını kulaklarımıza taşıyor. Açıkçası Portico Quartet’den beri Britanya’dan çıkan en takip edilmesi gereken ekiplerin başında yer alıyor bu Manchesterli silahşorlar ve inanıyorum ki yakın gelecekte bu konuda daha yaratıcı kurgular ile karşımıza çıkacak.

Dönem dönem Esbjörn Svensson Trio kırıntılarına kulak misafiri olduğumu itiraf etmem lazım. Adeta E.S.T’ye olan açlığımı ve özlemimi bir nebze olsun giderebildiğimi hissettim albümü dinlerken. Illingworth’ün Kamaloka’daki nefes kesen piyano virtüözlüğü, Fort’taki bateri vuruşlarının büyüsü, To Drown In You’daki kavrayıcı ritim şoklaması, tamamıyla karanlıkta kaydedilen TheLetter  ve kapanışını hiç olmayacak bir şekilde iyimserlik patlaması yapan Hoppono  en dikkat çeken parçaların başında. Ama dediğim gibi her parça birbirini tamamlar nitelikte ve bazılarının ömürleri kısa olsa bile beyninizde hitap ettiği bölgede bıraktığı iz derin. Beyninizde otomatikman tekrar dinleme komutu yürürlüğe giriyor.

“V2.0” üçlünün ileriye eğiliminin güzel bir kanıtı. Burada devasa adımlar yok zaten Fanfares’in oldukça sağlam altyapısının üzerine kurulan ilham patlamasının ufak adımlarına şahit oluyoruz. Bu altyapı üzerine kurulan “v2.0” stili ve vizyonu ile GoGo Penguins’i genç sanatçılar arasında kuşkusuz önemli bir konuma yerleştiriyor.

Parça Listesi: Murmuration; Garden Dog Barbecue; Kamaloka; Fort; One Percent; Home; The Letter; To Drown In You; Shock And Awe; Hopopono.

GoGo Penguin: Chris Illingworth: piyano; Nick Blacka: bas; Rob Turner: davul

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.