İbrahim Maalouf

İbrahim Maalouf KONSER

Bir güneş doğdu dün gece Babylon sahnesine. Her zamanki siyahi kıyafetleriyle bir heyecan içerisinde atıldı seyirci önüne. Fazla kelama gerek kalmaksızın hemen başladı trompetini öttürmeye. Arkasında yedi kişilik ordusu ile. İbrahim Maalouf belki de Babylon’un şu ana kadar yaşadığı en sıcak ve samimi geceyi tattırdı müzikseverlere. Normal sürelerinde sadece on dakika sonra sahnede yerlerini alan grup büründükleri mutluluk ruhaniyetini ilk andan itibaren seyirci ile cömertçe paylaştı. Uzun bir maratoncu gibi konser zaman zaman hızlandı ve duruldu. Asla temposunu ve daha önemlisi seyirci ile olan yüce bağını koparmadı.

Beşinci albümü “Illusions” kapsamında turnede olan İbrahim Maalouf yanına aldığı Yann Martin trompet), Youenn Le Cam (Trompet), Martin Saccardy (Trompet), François Delporte (Gitar), Stéphane Galland (Davul), Laurent David (Bas) ve Frank Woste (Klavye) ile tam kadro bir senfoni gibi mevcut olan her ritimden kucak dolusu sevgi yolladı seyircilere. Empati özelliği kuvvetli olan sanatçı konuşmasa bile mimikleri ile kendini ifade edip seyirci ile iletişimi her an sıcak tuttu. Bir de üst üste sıralanan sıcak Akdeniz, Ortadoğu ritimleri ile kavrulmuş caz evreni her şeyi mükemmelleştirdi.

İbrahim Maalouf’u birkaç kez izledim ancak dün geceki enerji patlamasını daha önceki tecrübelerimde hiç şahit olmadı. “Illusions”ın var olan yüksek dozaj enerjisi ile bütünleşen sanatçının sıcaklığı ve arkasındaki ekibinin kıpır kıpırlığı kusursuz bir formülün sonucu sahneye taşıdı. Elbette seyircinin hakkını yiyemem, muhteşemdiniz. Bu kadar bir sanatçı ile bütünleşen bir kitle uzun zamandan beri görmedim. Bunu da yüreği ile kucaklayan grup hakkını fazlasıyla verdi. Açıkçası en az 3 bis yaptıklarını hatırlıyorum. Seyirci İbrahim Maalouf ve ekibini bırakmadı, ama grupta seyirciyi bırakmadı. Birbirlerine kenetlendi, ıslık çalındı, ölesiye alkışlandı ve dans edildi. Eflatun’un dediği gibi müzik ve ritim, yollarını ruhun gizli köşelerinde buldu. Hayatın zaman zaman verdiği ıstırap ve keder sükûneti müzikte bulur ve işte bu felsefe ile dün herkes mutluluğa erdi. Tüm tasalar geride bırakıldı ve iki saate yakın bir kitlesel coşku yaşandı…

Müzik aşkı besteledi, aşkta müziği!

Naçizane notlar:

Çok sevdiğim ve değer verdiğim Babylon ailesi bu tür konserlerde belki plastik bardak kullanılması ve özellikle bar tarafının daha sessiz olmasına özen gösterilebilir.
Muhteşem seyirci içerisinde elbette çenesini ve kahkahasını tutamayan siz değerli kişiler. Lütfen ama lütfen konserlerin bir sohbet ortamı olmadığını artık anlayın. Yazıldı, çizildi, eleştirildi ve söylendi ama nafile… 

En Son Yazılar

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

But what matters is obviously the music. Here lays a fertile, originative and melodic architectural structure. English and Turkish didn’t sound this similar like never.