Jordi Savall

Jordi Savall KARALAMALAR

Jordi Savall, günümüz müzik dünyasının en sıra dışı ve önemli isimlerinden birisidir.  Kendini değeri anlaşılmamış müziklerin, gizli kalmış hazinelerin keşfine adayan sanatçı, bir kemancı ve müzik yönetmeni olarak otuz yılı aşkın bir süredir bu konuda araştırma ve inceleme çalışmaları ile performanslarını sürdürmektedir. SavaII, güzel müziğe kulak veren bütün müzikseverlere vazgeçilmez bir repertuar kazandırmıştır. Sanatçı, dinleyicileri adeta sessizliğinin sınırlarına götürecek kadar zarif olan viyola da gamba enstrümanını, zaten farkında olan şanslı azınlığın dışında geniş bir dinleyici kitlesi ile tanıştırdı. Sanatçı, birlikte Hesperton XX, La Capella Reial ve Le Concert des Nations isimli üç topluluk kurduğu Montserrat Figueras ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca müziksevere ulaşan güzelliklerle ve duyguyla dolu bir dünya keşfedip yaratmış ve değeri anlaşılmamış sayısız önemli müzik eserinin önde gelen kurtarıcılarından olmuştur. Neslinin en yetenekli ve çok yönlü müzisyenlerinden biri olan Savall, konser sanatçısı, eğitimci, araştırmacı ve yeni kültür ve müzik projelerinin yaratıcısı olarak, tarihi müziğin günümüzde yeniden değerlendirilme sürecinin baş mimarlarından kabul ediliyor.

Sanatçı, Alain Corneau'nun en iyi müzik dalında Cesar Ödülü kazanan Tous les Matins du Monde (Dünyanın Tüm Sabahları) fılmindeki kilit rolü, yoğun konser programı (her yıl 140 konser), albüm çalışmaları (her yıl altı albüm) ve yakın zamanda kurduğu plak şirketi Alia Vox ile dönem müziğinin seçkin kesime veya azınlığa yönelik bir ilgi alanı olmadığını, tam tersi giderek artan genç ve geniş bir dinleyici kitlesinin ilgisini çektiğini kanıtlamış oldu. çoğu müzisyen gibi, Barselonalı Jordi Savall da müzik eğitimine altı yaşında Igualada çocuk korosunda başladı. 1964 yılında viyolonsel eğitimi gördüğü Barselona Konservatuarı'ndan mezun olan sanatçı, 1965 yılında Ars Musicae akademisinde antik müzik eğitimine ve bir yandan da kendi imkânlarıyla viyola da gamba enstrümanını öğrenmeye başladı.

1968 yılında Basel, İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis'da müzikte uzmanlık eğitimi görmeye başlayan sanatçı, 1973 yılında kendi hocası August Wenzinger'in yerini alarak halen lisans dersleri ve ustalık sınıfı verdiği okulun bir üyesi oldu. 160'1 aşkın CD albümü ile sayısız ödül ve nişan sahibi olan Jordi Savall'ın aldığı ödüller arasında Fransa Kültür ve iletişim Bakanlığı'ndan "Offıcier de l'Ordre des Arts et des Lettres" (1988); Katalonya Bağımsız Hükümeti (Generalitat) tarafından "Sant Jordi Cross" (1990); Le Monde de la Musique tarafından "Yılın Müzisyeni" (1992); Victoires de la Musique tarafından "Yılın Solisti" (1993); ispanya Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından "Güzel Sanatlar Altın Madalyası" (1998); Viyana Konzerthaus Fahri Üyeliği (1999); Louvian Katolik Üniversitesi, Belçika Hükümeti tarafından "Honoris Causa Fahri Doktorası" (2000); profesyonel başarılarından dolayı "Victoire de la Musique" (2002); Katalonya Parlamentosu Altın Madalyası (2003) ve Almanya'da "Preise der Deutschen Schallplattenkritik" Ödülü (2003) bulunuyor.

Bu içerik 29-06-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 29-06-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.