Jordi Savall

Jordi Savall KARALAMALAR

Jordi Savall, günümüz müzik dünyasının en sıra dışı ve önemli isimlerinden birisidir.  Kendini değeri anlaşılmamış müziklerin, gizli kalmış hazinelerin keşfine adayan sanatçı, bir kemancı ve müzik yönetmeni olarak otuz yılı aşkın bir süredir bu konuda araştırma ve inceleme çalışmaları ile performanslarını sürdürmektedir. SavaII, güzel müziğe kulak veren bütün müzikseverlere vazgeçilmez bir repertuar kazandırmıştır. Sanatçı, dinleyicileri adeta sessizliğinin sınırlarına götürecek kadar zarif olan viyola da gamba enstrümanını, zaten farkında olan şanslı azınlığın dışında geniş bir dinleyici kitlesi ile tanıştırdı. Sanatçı, birlikte Hesperton XX, La Capella Reial ve Le Concert des Nations isimli üç topluluk kurduğu Montserrat Figueras ile dünyanın dört bir yanından milyonlarca müziksevere ulaşan güzelliklerle ve duyguyla dolu bir dünya keşfedip yaratmış ve değeri anlaşılmamış sayısız önemli müzik eserinin önde gelen kurtarıcılarından olmuştur. Neslinin en yetenekli ve çok yönlü müzisyenlerinden biri olan Savall, konser sanatçısı, eğitimci, araştırmacı ve yeni kültür ve müzik projelerinin yaratıcısı olarak, tarihi müziğin günümüzde yeniden değerlendirilme sürecinin baş mimarlarından kabul ediliyor.

Sanatçı, Alain Corneau'nun en iyi müzik dalında Cesar Ödülü kazanan Tous les Matins du Monde (Dünyanın Tüm Sabahları) fılmindeki kilit rolü, yoğun konser programı (her yıl 140 konser), albüm çalışmaları (her yıl altı albüm) ve yakın zamanda kurduğu plak şirketi Alia Vox ile dönem müziğinin seçkin kesime veya azınlığa yönelik bir ilgi alanı olmadığını, tam tersi giderek artan genç ve geniş bir dinleyici kitlesinin ilgisini çektiğini kanıtlamış oldu. çoğu müzisyen gibi, Barselonalı Jordi Savall da müzik eğitimine altı yaşında Igualada çocuk korosunda başladı. 1964 yılında viyolonsel eğitimi gördüğü Barselona Konservatuarı'ndan mezun olan sanatçı, 1965 yılında Ars Musicae akademisinde antik müzik eğitimine ve bir yandan da kendi imkânlarıyla viyola da gamba enstrümanını öğrenmeye başladı.

1968 yılında Basel, İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis'da müzikte uzmanlık eğitimi görmeye başlayan sanatçı, 1973 yılında kendi hocası August Wenzinger'in yerini alarak halen lisans dersleri ve ustalık sınıfı verdiği okulun bir üyesi oldu. 160'1 aşkın CD albümü ile sayısız ödül ve nişan sahibi olan Jordi Savall'ın aldığı ödüller arasında Fransa Kültür ve iletişim Bakanlığı'ndan "Offıcier de l'Ordre des Arts et des Lettres" (1988); Katalonya Bağımsız Hükümeti (Generalitat) tarafından "Sant Jordi Cross" (1990); Le Monde de la Musique tarafından "Yılın Müzisyeni" (1992); Victoires de la Musique tarafından "Yılın Solisti" (1993); ispanya Kültür ve Sanat Bakanlığı tarafından "Güzel Sanatlar Altın Madalyası" (1998); Viyana Konzerthaus Fahri Üyeliği (1999); Louvian Katolik Üniversitesi, Belçika Hükümeti tarafından "Honoris Causa Fahri Doktorası" (2000); profesyonel başarılarından dolayı "Victoire de la Musique" (2002); Katalonya Parlamentosu Altın Madalyası (2003) ve Almanya'da "Preise der Deutschen Schallplattenkritik" Ödülü (2003) bulunuyor.

En Son Yazılar

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people

Jordi Savall

Jordi Savall

1968 yılında Basel, İsviçre’de Schola Cantorum Basiliensis'da müzikte uzmanlık eğitimi görmeye başlayan sanatçı, 1973 yılında kendi hocası August Wenzinger'in yerini alarak halen lisans dersleri ve ustalık sınıfı verdiği okulun bir üyesi oldu.

Nils Frahm ve Mekanlar

Nils Frahm ve Mekanlar

Nils Frahm’ı iki defa canlı izledim ve her defasında kendimi böyle hissettim. Konser salonu tıka basa dolu, yanında dostların olmasına rağmen sanki sadece bana çalıyordu, bana bakıyor ve benim ruhumu ritimleri ile sıvazlıyordu.

Random Access Memories

Random Access Memories

Dördüncü albümünde Daft Punk disko geçmişini cesur ve en güzel müzik birliktelikleriyle araştırıyor. Geçmişin ön belleğine sorumlu bir şekilde sahiplenme söz konusu. Geçmişte bu müzik kulvarı için emek veren, ter döken üstatlara bir saygı duruşu ama aynı zamanda çağdaş sanatçılara da davet açan bir

The Sema (Whirling) Ceremony

The Sema (Whirling) Ceremony

Sema is a zikhir said silently while whirling on foot. The whirling dervishes silently call "Allah" inwardly on every whirl.

Mon Ami Rossini

Mon Ami Rossini

Zaman zaman dahi, tembel, nevrotik, zevksiz, cömert, hipokondriyak, ironik grotesk ve her devrimin düşmanı ve olan Rossini’yi tek bir kelimeyle etiketlemek imkansızdır. Altmış iki yaşında, İkinci İmparatorluğun entelektüel başkenti olduğu Paris'e taşınmaya karar verdi.Yaşamının son on yılını geçirdi

Bauls

Bauls

The word Baul comes from the ancient Sanskrit word "Batul" which means mad, referring to the Baul's crave for divine intoxication. The Bauls come from both the Hindu and the Muslim communities of Bengal.

Baba Zula - XX

Baba Zula - XX

All too often these days, the world can feel like a dark and dangerous place. But music remains a light in the bleakness, offering a constant sense of hope and joy and celebration.

Celebrating World Music 40 Years 40 Tracks

Celebrating World Music 40 Years 40 Tracks

ARC Music has much to celebrate in 2016! As well as being in the top 3 WOMEX world music label for 2016, it is also the label’s 40th anniversary year as a dedicated world and folk label distributing music from over 120 countries.

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.