Junun

Junun KARALAMALAR

Söz konusu albüm Radiohead’ın basçısı Jonny Greenwood’un bir projesi. Daha doğrusu sayısız projelerinden biri. Bu üretken müzisyen 2015’in başlarında Hindistan’a bir yolculuk yaptı. Yanına da İsrailli asıllı Amerikalı yapımcı Shye Ben Tzur’da almış. Her ikisi Hindistan’ın en renkli ve kültürel zenginliği bir dozaj daha yüksek olan Racastan’a gidiyor ve orada Hindistan müziğinin farklı katmerlerini araştırıp icra eden Racastan Ekspres adlı grup ile tanışıyor. Aslında söz konusu albüm bir belgeselin müziği.

Inherent Vice, Magnolia, Minority Report gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Paul Thomas Anderson’ın çektiği Junun yani tutku adlı belgeselin müziği bu albümde yer alıyor. Özellikle yerel ezgileri sevip takip edenler için nefis bir belgesel Junun. Bu belgeselin tanıtımında yönetmen bir müzik kullanmıştı ve oradan aslında konumuz olan albümün sinyalleri doğmuş oldu.

Bu albümün adı Junun ve Jonny Greenwood and the Rajasthan Express Shye Ben Tzur olarak satışa çıktı. Bu bir solo çalışma asla değil, aksine bir takım çalışması. Greenwood elbette baş mimarlardan biri ama daha da önemlisi neredeyse tüm Radiohead albümlerinin yapımcısı olan Nigel Godrich bu albüme imza atmış.

İster istemez bu isimler sayesinde albüm otomatikman farklı bir konumda değerlendiriliyor. Greenwood’a göre bu bir dünya müziği albümü değil ama kusura bakmasın bal gibi bu tarza giren bir çalışma. Kuzey Hindistan müziğinin katmer katmer ritimlerini işleyen albüm altı ve yedi parça içeren 2 CD’den oluşuyor. Yaklaşık bir saatin üzerinde. Söz konusu albümün omurgası yapımcı Ben Tzur’a ait ve her şey onun altyapısı üzerine işlenmiş durumda. Genel olarak Ben Tzur  Qawwali, Sufi ritimlerini Hindi, Urdu ve İbranice dilleri ile örtüştürerek bir harmanlama sunuyor bizlere. Bu proje için Ben Tzur ve Greenwood Racastan’ın en renkli ekiplerinden birini görevlendirmiş. Söz konusu ekibin en büyük özelliği ise üç farklı müzik tarzını evlendiriyor olması. Bu tarzlar Qawwali, Manganiar Saray Müziği ve Racastan’ın kalabalık nefesli müzik tarzlarını bir araya getiriyor. Yürekte yatan stil ise Racastan çöllerinde yaşayan Mangarian kabilesi. Müslüman olan bu kabile ağrılıkta müzik ile uğraşıyor ve pek çok Racastan’dan çıkan üretimin arkasında da bu topluluk var. Belgesel aslında 3 hafta boyunca süren bu albümüm kayıtlarını konu alan bir görsel sunum. İzlemesi ve keşfetmesi oldukça keyifli.

15. Yüzyıldan kalma Racput Tepesinde yer alan Mehrangarh Kalesi’nde kaydedilen çalışma sorumlu bir proje. Söz konusu kale Codpur Maharacı’sı tarafından bu proje için tahsis edilmiş ücretsiz olarak. Klasik Hindistan ritimlerine aşina olan kulaklar için albümde farklı bir dokunuş var aslında o da kullanılan nefesliler. Altı tane var, bunlar 3 tane tuba, 2 trompet ve bir tane trombon. Aamir Bhiyani adlı trompetçi tarafından başı çekilen bu nefesliler ortaya renkli, şen şakrak ve farklı bir ritimsel şölen seriyor. Bu nefeslilerin yanı sıra dört perküsyoncu ve iki yaylı çalgıcı Racastan Ekspresi’ni oluşturuyor. Normal koşullarda bir araya gelip müzik yapmayacak bu sanatçılar Shye Ben Tzur sayesinde müzik birlikteliği yapmış durumda. Dinleyenleri dans etmeye davet ediyor adeta. Albümün kayıtları süresince toplam 21 müzisyen emek vermiş.

Eğer dikkat ettiyseniz pek çok batılı sanatçı bir kültürel etkileşime girmek istediğinde öncelikle Hindistan’ı veya Orta Doğu’yu düşünüyor. Elbette ilk bu albümü dinleyenler veya adını görenler Radiohead’in ileride böyle bir açılıma gireceğine heveslendiler ama bu albüm zaten aslında bir Greenwood otoritesinde olan bir çalışılma değil. Greenwood’da bir konuk sanatçı, hatta parçaların hiç birinde fiilen ön planda değil sadece bir müzisyen olarak emek veriyor ama elbette adı çok etkin.

Özellikle belgeseli izlerken her müzisyenin ne kadar önemli olduğunu hissediyorsunuz. Tam bir zincirleme eseri var karşımızda. Herkes aynı senkronizasyon da ve zamanlamada. Farklı kişiliklerin bir araya geldiği ve işlendiği aynı çatı müzik. Kusursuz bir etkileşim, tam bir kültürel birleşim. Albümde yer alan parçaların çoğunda vokal Tzur’un kendisine ait ve bir kısmı Mevlana’nın şiirlerinin İbranice çevirisi yer alıyor. Albümün en kuvvetli olan yanlarından biri de ön yargılığı yerle bir etmesi.

Bu albümün yıldızları hiç şüphesiz Racastanlı ekip. Bu albüm yenilikçiliğe açık olarak yaklaşılmalı ve benimsenmeli. Farklılığa kapalı veya önyargılı olan kulaklar bu albümden istenileni alamazlar maalesef.

En Son Yazılar

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

But what matters is obviously the music. Here lays a fertile, originative and melodic architectural structure. English and Turkish didn’t sound this similar like never.