Junun

Junun KARALAMALAR

Söz konusu albüm Radiohead’ın basçısı Jonny Greenwood’un bir projesi. Daha doğrusu sayısız projelerinden biri. Bu üretken müzisyen 2015’in başlarında Hindistan’a bir yolculuk yaptı. Yanına da İsrailli asıllı Amerikalı yapımcı Shye Ben Tzur’da almış. Her ikisi Hindistan’ın en renkli ve kültürel zenginliği bir dozaj daha yüksek olan Racastan’a gidiyor ve orada Hindistan müziğinin farklı katmerlerini araştırıp icra eden Racastan Ekspres adlı grup ile tanışıyor. Aslında söz konusu albüm bir belgeselin müziği.

Inherent Vice, Magnolia, Minority Report gibi filmlerden tanıdığımız yönetmen Paul Thomas Anderson’ın çektiği Junun yani tutku adlı belgeselin müziği bu albümde yer alıyor. Özellikle yerel ezgileri sevip takip edenler için nefis bir belgesel Junun. Bu belgeselin tanıtımında yönetmen bir müzik kullanmıştı ve oradan aslında konumuz olan albümün sinyalleri doğmuş oldu.

Bu albümün adı Junun ve Jonny Greenwood and the Rajasthan Express Shye Ben Tzur olarak satışa çıktı. Bu bir solo çalışma asla değil, aksine bir takım çalışması. Greenwood elbette baş mimarlardan biri ama daha da önemlisi neredeyse tüm Radiohead albümlerinin yapımcısı olan Nigel Godrich bu albüme imza atmış.

İster istemez bu isimler sayesinde albüm otomatikman farklı bir konumda değerlendiriliyor. Greenwood’a göre bu bir dünya müziği albümü değil ama kusura bakmasın bal gibi bu tarza giren bir çalışma. Kuzey Hindistan müziğinin katmer katmer ritimlerini işleyen albüm altı ve yedi parça içeren 2 CD’den oluşuyor. Yaklaşık bir saatin üzerinde. Söz konusu albümün omurgası yapımcı Ben Tzur’a ait ve her şey onun altyapısı üzerine işlenmiş durumda. Genel olarak Ben Tzur  Qawwali, Sufi ritimlerini Hindi, Urdu ve İbranice dilleri ile örtüştürerek bir harmanlama sunuyor bizlere. Bu proje için Ben Tzur ve Greenwood Racastan’ın en renkli ekiplerinden birini görevlendirmiş. Söz konusu ekibin en büyük özelliği ise üç farklı müzik tarzını evlendiriyor olması. Bu tarzlar Qawwali, Manganiar Saray Müziği ve Racastan’ın kalabalık nefesli müzik tarzlarını bir araya getiriyor. Yürekte yatan stil ise Racastan çöllerinde yaşayan Mangarian kabilesi. Müslüman olan bu kabile ağrılıkta müzik ile uğraşıyor ve pek çok Racastan’dan çıkan üretimin arkasında da bu topluluk var. Belgesel aslında 3 hafta boyunca süren bu albümüm kayıtlarını konu alan bir görsel sunum. İzlemesi ve keşfetmesi oldukça keyifli.

15. Yüzyıldan kalma Racput Tepesinde yer alan Mehrangarh Kalesi’nde kaydedilen çalışma sorumlu bir proje. Söz konusu kale Codpur Maharacı’sı tarafından bu proje için tahsis edilmiş ücretsiz olarak. Klasik Hindistan ritimlerine aşina olan kulaklar için albümde farklı bir dokunuş var aslında o da kullanılan nefesliler. Altı tane var, bunlar 3 tane tuba, 2 trompet ve bir tane trombon. Aamir Bhiyani adlı trompetçi tarafından başı çekilen bu nefesliler ortaya renkli, şen şakrak ve farklı bir ritimsel şölen seriyor. Bu nefeslilerin yanı sıra dört perküsyoncu ve iki yaylı çalgıcı Racastan Ekspresi’ni oluşturuyor. Normal koşullarda bir araya gelip müzik yapmayacak bu sanatçılar Shye Ben Tzur sayesinde müzik birlikteliği yapmış durumda. Dinleyenleri dans etmeye davet ediyor adeta. Albümün kayıtları süresince toplam 21 müzisyen emek vermiş.

Eğer dikkat ettiyseniz pek çok batılı sanatçı bir kültürel etkileşime girmek istediğinde öncelikle Hindistan’ı veya Orta Doğu’yu düşünüyor. Elbette ilk bu albümü dinleyenler veya adını görenler Radiohead’in ileride böyle bir açılıma gireceğine heveslendiler ama bu albüm zaten aslında bir Greenwood otoritesinde olan bir çalışılma değil. Greenwood’da bir konuk sanatçı, hatta parçaların hiç birinde fiilen ön planda değil sadece bir müzisyen olarak emek veriyor ama elbette adı çok etkin.

Özellikle belgeseli izlerken her müzisyenin ne kadar önemli olduğunu hissediyorsunuz. Tam bir zincirleme eseri var karşımızda. Herkes aynı senkronizasyon da ve zamanlamada. Farklı kişiliklerin bir araya geldiği ve işlendiği aynı çatı müzik. Kusursuz bir etkileşim, tam bir kültürel birleşim. Albümde yer alan parçaların çoğunda vokal Tzur’un kendisine ait ve bir kısmı Mevlana’nın şiirlerinin İbranice çevirisi yer alıyor. Albümün en kuvvetli olan yanlarından biri de ön yargılığı yerle bir etmesi.

Bu albümün yıldızları hiç şüphesiz Racastanlı ekip. Bu albüm yenilikçiliğe açık olarak yaklaşılmalı ve benimsenmeli. Farklılığa kapalı veya önyargılı olan kulaklar bu albümden istenileni alamazlar maalesef.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.