Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami ENGLISH CONTENT

‘Melodic Circles’ is the new album written and produced by two classically trained Iranian musicians, cousins Mehdi Rostami & Adib Rostami. Both are masters of their instruments: Mehdi plays the Iranian member of the lute family, the setār while Adib accompanies on the tombak goblet drum. The roots of ‘Melodic Circles’ lie in traditional Kurdish music from the Fars Province, widely considered the cultural capital of Iran.

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new. Classical Iranian music is built around radifs and hundreds of organised dastgāh (equivalent to scales) to create melodic circles of suspense, interest and mystique. As Adib describes ‘Melodic Circles’ in his own words,

“It was all a journey in a circle of Iranian melodies with a contemporary approach to traditional music… All Iranian melodies are linked together in modal systems, so it is a melodic circle and a collection of melodies.”

‘Melodic Circles’ is built around two urban musical dastgāh, the first is ‘Bayāt-e Tork’ comprising 3 pieces: Nostalgia, Journey and Delight. The second ‘Bayāt-e Esfahān’ includes Lonely, Life, Past and Mystic Dance. ‘Melodic Circles’ showcases the technical and creative powers of two young musicians who have arrived at a high level of mastery, each performance becomes a new musical discovery. As Adib describes in an interview with Mehvish Arshad from London’s Asia House,

http://asiahouse.org/improvisation-essence-persian-music-says-iranian-artist/

“Improvisation is the core essence of Iranian music. It’s called improvisation because on the day of a performance there are always new additions that come to mind. It’s a very long process to be an improviser; you have to practise at home and play traditional materials as well as create your own pieces. When it comes to the concert, 70 per cent of what an improviser plays is what they have already practised at home but depending on the day and the atmosphere, it will change….  Improvisation is at the core of both jazz and Persian music.”

Adib Rostami moved to the UK a few years ago to study Music Industry Management at the University of East London and now performs Iranian music all over London. Adib Rostami’s Reflections of Silence project with Celtic harpist Tara Jaff and table maestro Sirishkumar Manji was selected as one of the Top 10 Live UK events by Songlines magazine after its London debut in 2014. Simon Broughton reviewed Maya Youssef, Adib and Mehdi Rostami in Songlines Magazine,

“At London's Barbican Centre … Maya Youssef played with Iranian duo Adib and Mehdi Rostami in what they call the Awj Trio. Although the Arabic and Persian musical traditions are different, there is much in common in musical modes and improvisation. Flanked on one side by Mehdi Rostami on setar and other by Adib Rostami on tombak, the delicate sounds of two plucked instruments blended seamlessly, revealing the extent of their musical training.”

Performing live under the moniker the Agrin Ensemble, Mehdi Rostami & Adib Rostami have toured throughout their homeland of Iran and beyond to Spain, Bulgaria and the UK where they performed during the BBC Proms season, and the British Council’s UK-Iran season of Culture.
Mehdi and Adib Rostami consider ‘Melodic Circles’ their first official release which is being released internationally through ARC Music on the 27th July.


Track Listing: Melodic Circles/ Mehdi Rostami & Adib Rostami

Circle One: Bayāt-e Tork:

  1. Nostalgia - 11:22
  2. Journey - 7:01
  3. Delight - 4:42
  4. Lonely - 6:12
  5. Life - 9:49
  6. Past - 4:24
  7. Mystic Dance - 4:45

Total playing time: 48:23 min.


Artists Online:
Artist interview/bio: http://asiahouse.org/improvisation-essence-persian-music-says-iranian-artist/
Facebook: https://www.facebook.com/agrinensemble/
Video: https://www.youtube.com/watch?v=qworX564opY
 

En Son Yazılar

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

But what matters is obviously the music. Here lays a fertile, originative and melodic architectural structure. English and Turkish didn’t sound this similar like never.