Müzisyen Çocuk Melek

Müzisyen Çocuk Melek SANAT VE MÜZİK UNSURU

Bu nur yüzlü çocuk melek tablosu 1605 yılından beri Uffizi müzesinin Tribuna isimli 18 numaralı salonunda ziyaretçileri ağırlıyor. Bu tablo uzun bir süre bir panonun parçası olduğu varsayıldı. Ancak son zamanlarda özellikle 2000 yılındaki ciddi restorasyondan esnasında kullanılan reflekrographi (sanat tarihçilerinin üst yüzenin altındaki yüzeyleri araştırdıkları bir yöntem) sayesinde bir altar panosunun parçası olabileceği iddia ediliyor. ama elbette konumuz bu değil.

Bu masum, nur yüzlü meleğin sessizlik içerisinde çaldığı enstrüman. Biraz merak ile birazda hüzün var vücut dilinde. Çaldığı enstrüman ise bir lavta (İngilizcesi lute / Fransızcası ise luth). Mızrapla çalınan, uttan küçük olan bu telli çalgı Avrupa’nın 16. ve 17. yüzyıllarında yapılan müziklerde ciddi bir öneme sahipti. Pek çok besteci bu enstrüman üzerine müzik bestelerken, Vasari’ye göre zehir ile intihar ettiği söylenen Rosso Fiorentino’nun “Musical Cherub” yani Müzisyen Çocuk Melek adlı bu 1521 tarihli tablosunda olduğu gibi pek çok ressamda müzik temalı tablolarında bu enstrümanı resmetti.

Tablodan anlaşılacağı üzere çocuk melek lavtayı çalmasını biliyor. Enstrümana olan samimi sahiplenişi aslında bir tutkuyu ve ağıtı yansıtıyor. Ressam burada bizlere ritimsel bir ağıtı karanlığın içerisinden çıkartılan bir aydınlık olarak sunuyor. Gövdesi, ortadan dikine kesilmiş bir armudu andıran bu çalgı aleti genellikle köknar ağacından yapılır. Burada gördüğümüz lavta orijinali ikişerden altı telli olan lavtanın farklı bir üretimi. Sapı genişletilmiş olan bu lavta, kulağına ikinci bir kulak eklenerek çok telli bir çalgı aleti haline getirilmiş. Bu tür lavtaların archiluth, tiorba veya chittarrone gibi isimleri vardı. Sümerliler’den beri var olan bu enstrüman zaman içerisinde Arapların eline geçti ve onlar sayesinde geliştirildi. Bu süreç içerisinde yine Araplar sayesinde Avrupa’ya taşındı. Avrupa’da 2-3 yüzyıl varlık gösterdikten sonra ne yazık ki yavaş yavaş müzisyenlerin gözünden düştü ve önemini yitirdi. Bir dönem Türk müziğinde de görülen bu enstrüman en çok Monteverdi’nin Orfeo’su, Handel’in Athalie ve Esther, Dowlan’ın Aryalar ve Bach’ın Lut için parçalar isimli eserlerinde yaşıyor. Ne yazık ki artık günümüzde pek kullanılmıyor.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.