Nuru Kane

Nuru Kane KULAKTAKİLER

Sanatçımızın adı Nuru Kane. Fas, Senegal yerel ezgileri ile Blues ve o an sanatçının keyfine ne tarz müzik gelirse (çingene, reggae) hepsini bir havanda döven sanatçının bu yeni çalışması “Exile” World Music Network etiketi ile piyasaya çıktı.

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor. Genelde bu tür karışımlarda bir karmaşa dinleyiciyi ezdiği görülür, oysa burada akustik gitarın analog ve ham tınılarıyla karşımıza sakin ve aynı zamanda ileriye atılım yapan bir müzik var. Derin bas notaları, Nuru Kane’nın şaşaalı kısık vokalleri üzerinde hem zıplıyor hem de süzülebiliyor. Böylece müziğe farklı bir müzikal renk katıyor. Çoğu sanatçı bu kadar farklı tarzı tek bir organik yapı altında buluşturmakta oldukça zorlanırken Nuru Kane’nin müziğini dinlerken sanatçının bu konuda bir sıkıntısı olmadığı aşikâr.

On bir parçadan oluşan “Exile” Senegal’in derin müzik kültürünü ve zengin ritim yelpazesini dinleyenlere sorumlu bir şekilde ulaştırıyor. Sanatçımız Nuru Kane de müziği gibi tam bir kültürel yama aslında. Hayatında yaşadığı tüm kayda değer tecrübeleri müzik ile örtüştüren sanatçının bu albümünde çocukluğunda yaşadığı Senegal’den daha sonra göç ettiği Fransa’ya ve sık sık ziyaret ettiği Fas’a yaptığı yolculuklar esnasında ilham aldığı müzikleri dinleyicisine taşıyor. Senegal’in başkenti Dakar’ın en cafcaflı bölgesi olan Medina’da hayata gözlerini açan sanatçı genç yaşta özellikle break-dance üzerine tutkuyla bağlandı. Daha okuldayken kendi imkânları ile ilk gitarını yapan Nuru Kane böylece misina teller ile ritim tutmaya başladı. Okuldan mezun olunca annesi ona gerçek bir gitar satın aldı ve böylece Nuru Kane ilk grubunu kurarak müziğe adım attı. İlk grubunda özellikle Afro-funk dans müziği üzerine epeyi güzel üretimler verdi.

Nuru Kane ilk grubunu kurduktan sonra, Bob Marley, Fela Kuti ve o dönemin diğer önemli sanatçılarını radyoda dinleyerek müziğini geliştirmeyi sürdürdü. Bu dönemde farklı müzik tarzları arasında harmanlamayı keşfetmeye başlayan sanatçı kendi yerel müziği ile deneyler yapmaya başladı. Özellikle garip ve güzel efektler karşısında büyülenen Nuru Kane bunu her imkan bulduğu ritim karmaşasında kurgulayıp kendi müziği ile bütünleştirmiş. Uzun yıllar bu konuya kafa yoran sanatçı bu özelliğinin de meyvesini yemeye başladı.

Zor temalardan kaçınmayan sanatçı, açık yüreklilikle önüne gelen her ritim bilmecesini kendi yeteneği içerisinde çözümlüyor. “Exile” albümünde değindiği ana konu albümün adından da anlaşılacağı üzere sürgün. Nuru Kane, utanç ve işkenceden kaçıp sürgünde yaşamak zorunda kalan kişilerin ıstıraplarını bu albümde müziği ile dile getiriyor. Zaman zaman karanlık, zaman zaman derin ve dipsiz müzikal atmosfer ile bunu örtüştürerek bir bedene büründürüyor. Albümde kullanılan guimbri, korai ngoni, ngoni, sanza, calabash, djembe, gibi yerel enstrümanların ritim katkısı ile müziği bir o kadar zenginleştiriyor. Bu enstrümanların yanında elbette gitar, keman ve perküsyon gibi aşina olduğumuz klasik enstrümanlarda yer alıyor.

“Exile” sanatçının üçüncü uluslararası çalışması. İlki “Sigil” adında olup Riverboat Records tarafından piyasaya sürülmüştü. BBC 3 Radyo’su tarafından da yılın en iyi albümleri arasında gösterilen “Sigil”den sonra Nuru Kane uzun bir süre bol seyahat etti ve arada “Number One Bus” adlı bir çalışma çıkarttı. Daha sonra seyahatlerini sürdüren Nuru Kane, özellikle Fas’a gidip burada Gnawa müzik tarzı ile tanışıp bu tarz üzerine müzikal bir serüvene sokulmaya karar verdi. Biraz trans havasına sahip olan Gnawa tarzı sayesinde farklı kültürlerden gelen ritimleri buluşturabileceği bir ortam yaratan sanatçı bu özelliği “Exile” adlı albümünde kullanıyor. Senegal’de çok fazla takipçisi olan İslami Mürid Kardeşli tarikatının üyesi olan sanatçı burada öğrendiği ruhani melodileri de müziğine taşıyor. Bu tarikata üye olanlara Baye Fall deniyor. Belki hatırlarsınız World Circuit müzisyenlerinden biri olan Cheikh Lo da bu tarikatın bir üyesi. Özellikle giydikleri çok renkli kıyafetleri ile tanınıyorlar.

Gizemli bir sese sahip olan Nuru Kane’nin, ülkemizde çıkıp çıkmayacağı kesinlik kazanmayan Exile adlı en son çalışmasında kendisine hem yerli hem de batılı pek çok müzisyen eşlik etmiş. Bunun sonucu ortaya çıkan eserler toplu bir çalışmanın meyvesi ve her yerel müzik severi fazlasıyla tatmin edebilecek boyutta.

Parça Listesi

 1. Afrika (3:36)
 2. Exil (3:50)
 3. Bambala (2:59)
 4. Niang Balo (3:50)
 5. Corriendo (3:53)
 6. Wango (4:18)
 7. Sadye (3:41)
 8. Yes We Kane (4:11)
 9. Issoire (3:53)
 10. Bayil (4:31)
 11. Zikar (4:27)
   

Bu içerik 25-09-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 25-09-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.