Nuru Kane

Nuru Kane KULAKTAKİLER

Sanatçımızın adı Nuru Kane. Fas, Senegal yerel ezgileri ile Blues ve o an sanatçının keyfine ne tarz müzik gelirse (çingene, reggae) hepsini bir havanda döven sanatçının bu yeni çalışması “Exile” World Music Network etiketi ile piyasaya çıktı.

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor. Genelde bu tür karışımlarda bir karmaşa dinleyiciyi ezdiği görülür, oysa burada akustik gitarın analog ve ham tınılarıyla karşımıza sakin ve aynı zamanda ileriye atılım yapan bir müzik var. Derin bas notaları, Nuru Kane’nın şaşaalı kısık vokalleri üzerinde hem zıplıyor hem de süzülebiliyor. Böylece müziğe farklı bir müzikal renk katıyor. Çoğu sanatçı bu kadar farklı tarzı tek bir organik yapı altında buluşturmakta oldukça zorlanırken Nuru Kane’nin müziğini dinlerken sanatçının bu konuda bir sıkıntısı olmadığı aşikâr.

On bir parçadan oluşan “Exile” Senegal’in derin müzik kültürünü ve zengin ritim yelpazesini dinleyenlere sorumlu bir şekilde ulaştırıyor. Sanatçımız Nuru Kane de müziği gibi tam bir kültürel yama aslında. Hayatında yaşadığı tüm kayda değer tecrübeleri müzik ile örtüştüren sanatçının bu albümünde çocukluğunda yaşadığı Senegal’den daha sonra göç ettiği Fransa’ya ve sık sık ziyaret ettiği Fas’a yaptığı yolculuklar esnasında ilham aldığı müzikleri dinleyicisine taşıyor. Senegal’in başkenti Dakar’ın en cafcaflı bölgesi olan Medina’da hayata gözlerini açan sanatçı genç yaşta özellikle break-dance üzerine tutkuyla bağlandı. Daha okuldayken kendi imkânları ile ilk gitarını yapan Nuru Kane böylece misina teller ile ritim tutmaya başladı. Okuldan mezun olunca annesi ona gerçek bir gitar satın aldı ve böylece Nuru Kane ilk grubunu kurarak müziğe adım attı. İlk grubunda özellikle Afro-funk dans müziği üzerine epeyi güzel üretimler verdi.

Nuru Kane ilk grubunu kurduktan sonra, Bob Marley, Fela Kuti ve o dönemin diğer önemli sanatçılarını radyoda dinleyerek müziğini geliştirmeyi sürdürdü. Bu dönemde farklı müzik tarzları arasında harmanlamayı keşfetmeye başlayan sanatçı kendi yerel müziği ile deneyler yapmaya başladı. Özellikle garip ve güzel efektler karşısında büyülenen Nuru Kane bunu her imkan bulduğu ritim karmaşasında kurgulayıp kendi müziği ile bütünleştirmiş. Uzun yıllar bu konuya kafa yoran sanatçı bu özelliğinin de meyvesini yemeye başladı.

Zor temalardan kaçınmayan sanatçı, açık yüreklilikle önüne gelen her ritim bilmecesini kendi yeteneği içerisinde çözümlüyor. “Exile” albümünde değindiği ana konu albümün adından da anlaşılacağı üzere sürgün. Nuru Kane, utanç ve işkenceden kaçıp sürgünde yaşamak zorunda kalan kişilerin ıstıraplarını bu albümde müziği ile dile getiriyor. Zaman zaman karanlık, zaman zaman derin ve dipsiz müzikal atmosfer ile bunu örtüştürerek bir bedene büründürüyor. Albümde kullanılan guimbri, korai ngoni, ngoni, sanza, calabash, djembe, gibi yerel enstrümanların ritim katkısı ile müziği bir o kadar zenginleştiriyor. Bu enstrümanların yanında elbette gitar, keman ve perküsyon gibi aşina olduğumuz klasik enstrümanlarda yer alıyor.

“Exile” sanatçının üçüncü uluslararası çalışması. İlki “Sigil” adında olup Riverboat Records tarafından piyasaya sürülmüştü. BBC 3 Radyo’su tarafından da yılın en iyi albümleri arasında gösterilen “Sigil”den sonra Nuru Kane uzun bir süre bol seyahat etti ve arada “Number One Bus” adlı bir çalışma çıkarttı. Daha sonra seyahatlerini sürdüren Nuru Kane, özellikle Fas’a gidip burada Gnawa müzik tarzı ile tanışıp bu tarz üzerine müzikal bir serüvene sokulmaya karar verdi. Biraz trans havasına sahip olan Gnawa tarzı sayesinde farklı kültürlerden gelen ritimleri buluşturabileceği bir ortam yaratan sanatçı bu özelliği “Exile” adlı albümünde kullanıyor. Senegal’de çok fazla takipçisi olan İslami Mürid Kardeşli tarikatının üyesi olan sanatçı burada öğrendiği ruhani melodileri de müziğine taşıyor. Bu tarikata üye olanlara Baye Fall deniyor. Belki hatırlarsınız World Circuit müzisyenlerinden biri olan Cheikh Lo da bu tarikatın bir üyesi. Özellikle giydikleri çok renkli kıyafetleri ile tanınıyorlar.

Gizemli bir sese sahip olan Nuru Kane’nin, ülkemizde çıkıp çıkmayacağı kesinlik kazanmayan Exile adlı en son çalışmasında kendisine hem yerli hem de batılı pek çok müzisyen eşlik etmiş. Bunun sonucu ortaya çıkan eserler toplu bir çalışmanın meyvesi ve her yerel müzik severi fazlasıyla tatmin edebilecek boyutta.

Parça Listesi

 1. Afrika (3:36)
 2. Exil (3:50)
 3. Bambala (2:59)
 4. Niang Balo (3:50)
 5. Corriendo (3:53)
 6. Wango (4:18)
 7. Sadye (3:41)
 8. Yes We Kane (4:11)
 9. Issoire (3:53)
 10. Bayil (4:31)
 11. Zikar (4:27)
   

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.