Omar Sosa ve Seckou Keita

Omar Sosa ve Seckou Keita KARALAMALAR

Yedi defa Grammy ödülüne layık gösterilen piyanist ve besteci Kübalı Omar Sosa ile Londra merkezli Senegalli kora virtüözü Seckou Keita’nın bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan Transparent Water, iki virtüözün müzik açılımı ve yeni projesi.

İki üstat ve yaratıcı müzisyen, bir araya gelince oldukça çarpıcı üretimler oluşabilir ve Transparent Water’da açıkçası bunlardan birisi. Londra’daki Art Cafe’de 2012’de bir araya gelen sanatçılar ayrılırken kendi aralarında sözleştiler ve sonucu bu albüm oldu.

Seckou Keita’yı yakından tanıyoruz ve kendisinin pek çok üretimini Dünyayı Dinliyorum programımda sizler ile birlikte paylaşmıştım. En son Seckou Keita: 22 Strings adlı albüm ile kora enstrümanlarının sınırlarını zorlarken dikkatimizi çekmişti. Bilmeyenleriniz için belirtmekte fayda var veya bilenlerinizin bilgisini tazelemekte, malum kora enstrümanı 22 telden oluşan Mali’nin en meşhur yerel enstrümanından biri. Omar Sosa ise ağırlıkta caz kulvarında olan bir piyanist ve ilk defa fiilen etnik müzik kulvarına bu kadar ciddi sokuluyor. Bu albümde piyano, kora enstrümanlarının, caz ve etnik müzik kulvarına parmak sokmasına kulak misafiri oluyoruz.

Her iki sanatçı 2012’de ayrıldıktan sonra 2013’de tekrar bir araya gelip buluştular. Burada Omar Sosa, Yo-Yo Ma’nın İpek Yolu ekibinde yer alan Sheng üstadı Wu Tong ile tanışıp onu da projenin içine dahil ediyor. Sheng, Çin’de ortaya çıkan nefesli bir müzik aleti. Alman müzisyen Johann Wilde ve Fransız misyoner Jean Joseph Marie Amiot‘un Çin’e seyahatleri sırasında bu enstrümanı 1740 ila 1777 yılları arasında Avrupa’ya getirdikleri düşünülmektedir. O zamandan beri bilinen bu enstrümanın da Transparent Water projesine katılması müziğin zenginliğine ayrı bir katmer ilave etmiş durumda.

Çok abartmaktan hoşlanmam ancak söz konusu albüm cidden Latin Amerika ve Batı Afrika müziğini fazla haz vererek bir araya getiriyor. 2017’nin en iyileri arasında şimdiden hakkıyla yerini alıyor. Tabi uzak doğunun da müziksel katkısı inanılmaz. Sheng haricinde Koto’da başrollerde. Malum Koto Japonları ulusal çalgısı olarak bilinir. 7. yüzyılda Çin üzerinde Japonya’ya giren tcheng (tçeng) ya da ch (çi)’in ve Kore yoluyla gelen komunko adlı çalgıların, kin olarak da bilinen koto’nun atası oldukları sanılır. On üç ya da on yedi telli olur.  Sağ elin üç parmağına takılan fildişi mızrapla (tsume) çalınır. Sol el hareketli olan köprüleri (eşik) oynatarak, seslerin yarım ya da çeyrek perde yükselip alçalmasını sağlar. Altı telli olan eski bir türüne yamato-koto ya da wagon denir. Koto enstrümanı Japon geleneksel müziğinde bir vazgeçilmez olup, Şinto törenlerinin baş çalgısıdır. Bunun haricinde çok fazla bilinmeyen Bewo, Nagada ve geomungo enstrümanları da albümde ses skalalarıyla yer alıyor.

Bewo, Çin’den gelen bambudan yapılmış bir flüt. Nagada ise Racastan ’dan gelen bir vurmalı çalgı. Geomungo ise geleneksel bir Kore zihteri.  Bunların hepsi ilk defa bir araya getirilip harmanlanmış durumda.

Omar Sosa’nın her çıkarttığı üretim bir öncekinden daha iyi olmasa bile daha geniş ve derin. Özellikle son zamanlardaki Afro-Küba ritim araştırmaları ortaya inanılmaz bir zenginlik ve ritimsel dehliz çıkartıyor. Sanatçı bunları doğru takım ile başarıyla ayıklayıp kendi formülüne bulayarak bizlere taşıyor.

Bu elbette başlı başına bir yetenek. Piyanosu bir enstrümandan öte, bir ruhani ritim akışını aktaran araç niteliğinde. Piyanist en son karşımıza Paolo Fresu ve Natacha Atlas ile Eros albümüyle cıkmıştı. Söz konusu albümden daha ileri gidemeyeceği iddia edilirken şimdi karşımızda yine çıtayı yükseltmiş bir misyoner var. Bu devirde bu kolay bir iş değil asla.

İlk tondan itibaren dinleyeni kavrayan bu çalışma tam bir uluslararası müzik birlikteliği niteliğinde ve dinleyenlerin ritimsel ruhunda kelebekler uçuşturuyor.

Transparent Water, etnik müzik ile caz birlikteliğinin bir meyvesi. Bu birliktelik oldukça üretken ve kalıcı meyve veriyor. Gelenekselliğin doğaçlama ile buluştuğu, ruhaniyet ile doğanın birleştiği ve yaratıcılığın gelecek ile evlendiği bir üretim. Küba ritimleri, Afrika melodileri, Asya etkileri bir araya gelip tek yürek olmuş. Birini diğerinden ayırt etmek ise imkânsız. Zira müzik bir organik form almış.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.