Omar Sosa ve Seckou Keita

Omar Sosa ve Seckou Keita KARALAMALAR

Yedi defa Grammy ödülüne layık gösterilen piyanist ve besteci Kübalı Omar Sosa ile Londra merkezli Senegalli kora virtüözü Seckou Keita’nın bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan Transparent Water, iki virtüözün müzik açılımı ve yeni projesi.

İki üstat ve yaratıcı müzisyen, bir araya gelince oldukça çarpıcı üretimler oluşabilir ve Transparent Water’da açıkçası bunlardan birisi. Londra’daki Art Cafe’de 2012’de bir araya gelen sanatçılar ayrılırken kendi aralarında sözleştiler ve sonucu bu albüm oldu.

Seckou Keita’yı yakından tanıyoruz ve kendisinin pek çok üretimini Dünyayı Dinliyorum programımda sizler ile birlikte paylaşmıştım. En son Seckou Keita: 22 Strings adlı albüm ile kora enstrümanlarının sınırlarını zorlarken dikkatimizi çekmişti. Bilmeyenleriniz için belirtmekte fayda var veya bilenlerinizin bilgisini tazelemekte, malum kora enstrümanı 22 telden oluşan Mali’nin en meşhur yerel enstrümanından biri. Omar Sosa ise ağırlıkta caz kulvarında olan bir piyanist ve ilk defa fiilen etnik müzik kulvarına bu kadar ciddi sokuluyor. Bu albümde piyano, kora enstrümanlarının, caz ve etnik müzik kulvarına parmak sokmasına kulak misafiri oluyoruz.

Her iki sanatçı 2012’de ayrıldıktan sonra 2013’de tekrar bir araya gelip buluştular. Burada Omar Sosa, Yo-Yo Ma’nın İpek Yolu ekibinde yer alan Sheng üstadı Wu Tong ile tanışıp onu da projenin içine dahil ediyor. Sheng, Çin’de ortaya çıkan nefesli bir müzik aleti. Alman müzisyen Johann Wilde ve Fransız misyoner Jean Joseph Marie Amiot‘un Çin’e seyahatleri sırasında bu enstrümanı 1740 ila 1777 yılları arasında Avrupa’ya getirdikleri düşünülmektedir. O zamandan beri bilinen bu enstrümanın da Transparent Water projesine katılması müziğin zenginliğine ayrı bir katmer ilave etmiş durumda.

Çok abartmaktan hoşlanmam ancak söz konusu albüm cidden Latin Amerika ve Batı Afrika müziğini fazla haz vererek bir araya getiriyor. 2017’nin en iyileri arasında şimdiden hakkıyla yerini alıyor. Tabi uzak doğunun da müziksel katkısı inanılmaz. Sheng haricinde Koto’da başrollerde. Malum Koto Japonları ulusal çalgısı olarak bilinir. 7. yüzyılda Çin üzerinde Japonya’ya giren tcheng (tçeng) ya da ch (çi)’in ve Kore yoluyla gelen komunko adlı çalgıların, kin olarak da bilinen koto’nun atası oldukları sanılır. On üç ya da on yedi telli olur.  Sağ elin üç parmağına takılan fildişi mızrapla (tsume) çalınır. Sol el hareketli olan köprüleri (eşik) oynatarak, seslerin yarım ya da çeyrek perde yükselip alçalmasını sağlar. Altı telli olan eski bir türüne yamato-koto ya da wagon denir. Koto enstrümanı Japon geleneksel müziğinde bir vazgeçilmez olup, Şinto törenlerinin baş çalgısıdır. Bunun haricinde çok fazla bilinmeyen Bewo, Nagada ve geomungo enstrümanları da albümde ses skalalarıyla yer alıyor.

Bewo, Çin’den gelen bambudan yapılmış bir flüt. Nagada ise Racastan ’dan gelen bir vurmalı çalgı. Geomungo ise geleneksel bir Kore zihteri.  Bunların hepsi ilk defa bir araya getirilip harmanlanmış durumda.

Omar Sosa’nın her çıkarttığı üretim bir öncekinden daha iyi olmasa bile daha geniş ve derin. Özellikle son zamanlardaki Afro-Küba ritim araştırmaları ortaya inanılmaz bir zenginlik ve ritimsel dehliz çıkartıyor. Sanatçı bunları doğru takım ile başarıyla ayıklayıp kendi formülüne bulayarak bizlere taşıyor.

Bu elbette başlı başına bir yetenek. Piyanosu bir enstrümandan öte, bir ruhani ritim akışını aktaran araç niteliğinde. Piyanist en son karşımıza Paolo Fresu ve Natacha Atlas ile Eros albümüyle cıkmıştı. Söz konusu albümden daha ileri gidemeyeceği iddia edilirken şimdi karşımızda yine çıtayı yükseltmiş bir misyoner var. Bu devirde bu kolay bir iş değil asla.

İlk tondan itibaren dinleyeni kavrayan bu çalışma tam bir uluslararası müzik birlikteliği niteliğinde ve dinleyenlerin ritimsel ruhunda kelebekler uçuşturuyor.

Transparent Water, etnik müzik ile caz birlikteliğinin bir meyvesi. Bu birliktelik oldukça üretken ve kalıcı meyve veriyor. Gelenekselliğin doğaçlama ile buluştuğu, ruhaniyet ile doğanın birleştiği ve yaratıcılığın gelecek ile evlendiği bir üretim. Küba ritimleri, Afrika melodileri, Asya etkileri bir araya gelip tek yürek olmuş. Birini diğerinden ayırt etmek ise imkânsız. Zira müzik bir organik form almış.

Bu içerik 26-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 26-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.