Omar Sosa ve Seckou Keita

Omar Sosa ve Seckou Keita KARALAMALAR

Yedi defa Grammy ödülüne layık gösterilen piyanist ve besteci Kübalı Omar Sosa ile Londra merkezli Senegalli kora virtüözü Seckou Keita’nın bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan Transparent Water, iki virtüözün müzik açılımı ve yeni projesi.

İki üstat ve yaratıcı müzisyen, bir araya gelince oldukça çarpıcı üretimler oluşabilir ve Transparent Water’da açıkçası bunlardan birisi. Londra’daki Art Cafe’de 2012’de bir araya gelen sanatçılar ayrılırken kendi aralarında sözleştiler ve sonucu bu albüm oldu.

Seckou Keita’yı yakından tanıyoruz ve kendisinin pek çok üretimini Dünyayı Dinliyorum programımda sizler ile birlikte paylaşmıştım. En son Seckou Keita: 22 Strings adlı albüm ile kora enstrümanlarının sınırlarını zorlarken dikkatimizi çekmişti. Bilmeyenleriniz için belirtmekte fayda var veya bilenlerinizin bilgisini tazelemekte, malum kora enstrümanı 22 telden oluşan Mali’nin en meşhur yerel enstrümanından biri. Omar Sosa ise ağırlıkta caz kulvarında olan bir piyanist ve ilk defa fiilen etnik müzik kulvarına bu kadar ciddi sokuluyor. Bu albümde piyano, kora enstrümanlarının, caz ve etnik müzik kulvarına parmak sokmasına kulak misafiri oluyoruz.

Her iki sanatçı 2012’de ayrıldıktan sonra 2013’de tekrar bir araya gelip buluştular. Burada Omar Sosa, Yo-Yo Ma’nın İpek Yolu ekibinde yer alan Sheng üstadı Wu Tong ile tanışıp onu da projenin içine dahil ediyor. Sheng, Çin’de ortaya çıkan nefesli bir müzik aleti. Alman müzisyen Johann Wilde ve Fransız misyoner Jean Joseph Marie Amiot‘un Çin’e seyahatleri sırasında bu enstrümanı 1740 ila 1777 yılları arasında Avrupa’ya getirdikleri düşünülmektedir. O zamandan beri bilinen bu enstrümanın da Transparent Water projesine katılması müziğin zenginliğine ayrı bir katmer ilave etmiş durumda.

Çok abartmaktan hoşlanmam ancak söz konusu albüm cidden Latin Amerika ve Batı Afrika müziğini fazla haz vererek bir araya getiriyor. 2017’nin en iyileri arasında şimdiden hakkıyla yerini alıyor. Tabi uzak doğunun da müziksel katkısı inanılmaz. Sheng haricinde Koto’da başrollerde. Malum Koto Japonları ulusal çalgısı olarak bilinir. 7. yüzyılda Çin üzerinde Japonya’ya giren tcheng (tçeng) ya da ch (çi)’in ve Kore yoluyla gelen komunko adlı çalgıların, kin olarak da bilinen koto’nun atası oldukları sanılır. On üç ya da on yedi telli olur.  Sağ elin üç parmağına takılan fildişi mızrapla (tsume) çalınır. Sol el hareketli olan köprüleri (eşik) oynatarak, seslerin yarım ya da çeyrek perde yükselip alçalmasını sağlar. Altı telli olan eski bir türüne yamato-koto ya da wagon denir. Koto enstrümanı Japon geleneksel müziğinde bir vazgeçilmez olup, Şinto törenlerinin baş çalgısıdır. Bunun haricinde çok fazla bilinmeyen Bewo, Nagada ve geomungo enstrümanları da albümde ses skalalarıyla yer alıyor.

Bewo, Çin’den gelen bambudan yapılmış bir flüt. Nagada ise Racastan ’dan gelen bir vurmalı çalgı. Geomungo ise geleneksel bir Kore zihteri.  Bunların hepsi ilk defa bir araya getirilip harmanlanmış durumda.

Omar Sosa’nın her çıkarttığı üretim bir öncekinden daha iyi olmasa bile daha geniş ve derin. Özellikle son zamanlardaki Afro-Küba ritim araştırmaları ortaya inanılmaz bir zenginlik ve ritimsel dehliz çıkartıyor. Sanatçı bunları doğru takım ile başarıyla ayıklayıp kendi formülüne bulayarak bizlere taşıyor.

Bu elbette başlı başına bir yetenek. Piyanosu bir enstrümandan öte, bir ruhani ritim akışını aktaran araç niteliğinde. Piyanist en son karşımıza Paolo Fresu ve Natacha Atlas ile Eros albümüyle cıkmıştı. Söz konusu albümden daha ileri gidemeyeceği iddia edilirken şimdi karşımızda yine çıtayı yükseltmiş bir misyoner var. Bu devirde bu kolay bir iş değil asla.

İlk tondan itibaren dinleyeni kavrayan bu çalışma tam bir uluslararası müzik birlikteliği niteliğinde ve dinleyenlerin ritimsel ruhunda kelebekler uçuşturuyor.

Transparent Water, etnik müzik ile caz birlikteliğinin bir meyvesi. Bu birliktelik oldukça üretken ve kalıcı meyve veriyor. Gelenekselliğin doğaçlama ile buluştuğu, ruhaniyet ile doğanın birleştiği ve yaratıcılığın gelecek ile evlendiği bir üretim. Küba ritimleri, Afrika melodileri, Asya etkileri bir araya gelip tek yürek olmuş. Birini diğerinden ayırt etmek ise imkânsız. Zira müzik bir organik form almış.

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people