Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André SANAT VE MÜZİK UNSURU

Sanat tarihinde Vanitas terimi, durgun hayattan resmedilen insanoğlunun fani deneyimi ve bu dünyanın unsurlarını temsil eden objelerin ikonografisi. Özellikle bir kurukafa etrafında resmedilen, mumlar, çiçekler, müzik enstrümanları ve diğer objeler Memento mori, “fani olduğunu hatırla”, “öleceğini hatırla” veya “ölümünü hatırla” gibi şekillerde çevrilebilecek bir Latince deyişin temasını içeriyor.

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

Burada gördüğümüz 52×44 cm ebadındaki eseri 1650 yıllarında resmedilmiş ve şu an Montreal’deki Museé des Beaux-Arts’da sergilenmekte. Söz konusu tabloda ön plana çıkan müzik teması önemli ve ifade ettikleri yine fani yaşama gönderme yapmakta. Resmin ana objesi kurukafa, buradaki pozisyonu baş aşağı edilmeyi temsil ediyor. Kafatası kemiklerinin dikişe benzeyen ek yerleri, beyin ışınlamasının yanı sıra  insanlığın kırılganlığını yansıtıyor. Aynı zamanda kafatası, ebediliği ve şerefliliği ifade eden defne ağıcı dalı ile taçlandırılmış. Ancak kurumuş olması Yeni Ahit’te yer alan şu risaleye gönderme yapıyor: Her beden ot gibidir ve tüm şanı o otun çiçeğidir. Ot kurur ve çiçek solar, ancak Tanrı’nın kelamı sonsuza kadar yaşar.

Bu tablodaki ikinci önemli vurgu ise müzik ve bu bir kit (veya pochette) ile temsil ediliyor. Kit cepte taşınabilecek kadar küçük, boğuk sesli, ince belli, uzun bir keman. Özellikle 16-18. yüzyıllar arasında dans eğitiminde kullanılır ve ilk defa kiraz ağacı kullanılan önemli bir enstrümandı.  Bu tablosunda Simon Renard de St. André, konumlandırdığı ve resmettiği kit enstrümanı ile gereksiz tutkuları tetikleyen anlamsız bir zevki vurguluyor. Evet, müzik her kesim tarafından benimsenen bir sanat değil idi, bazıları tarafından gereksiz ve hatta şeytanın işi olarak görülmekte, hala böyle bir kesim var aslında. Söz konusu tabloda aynı zamanda yeni ruhların müzik ile nasıl eğitildiklerinin altıda çizilmekte.

Nota defterinde tekrardan kaydedilmiş olan müziğin ne yazık ki bestecisi hiçbir şekilde vurgulanmamış. Kısacası söz konusu bestenin kime ait olduğu bilinmemekte, ancak zaten tablonun veya ressamında amacı bu değil zaten. Müzikologlar sayesinde bu eserin bir allemanda olduğunu biliyoruz. Bu çok eskilere uzanan, genellikle klavyeli çalgılar (org, klavsen, piyano gibi çalgılarda tuşların yer aldığı klavye düzeneği ve bu düzeneğe sahip olan çalgılar) için bestelenen bir Alman dansı. 16. ve 17. yüzyıllarda Almanya’dan Fransa ve İngiltere’ye sıçrayarak, saray çevrelerinde, soylular arasında popüler oldu. Erkek ve kadın ikililerinin oluşturduğu gruplar halinde oynanan 4/4’lük ölçüde, gösterişli, kıvrak bir danstı. 17. yüzyılda bestecilerin çoğu süitlerinin birinci bölümünde bu dansı kullanmakta çekinmedi hatta teşvik etti. Simon Renard de St. André’de zaten bu dönemin popülerliği içerisinde bu müzik tarzına tablosunda göndermede bulunuyor. Takip eden yüzyılda söz konusu tarz dört çift tarafından oynanan, 2/4 ölçüde, stilize bir dansa dönüştü ve ilerleyen zamanlarda, müzik tarihi sayfalarına gömüldü ve önemin yitirdi.

Tabloda yer alan en son obje ise sağ arkada yer alan sönük mum. Bu sonu olan insanoğlunun varlığını temsil ediyor. Hemen yanında resmedilen kum saati ise yalvarışa ulak vermeyen, durdurulamaz, merhametsiz ve değiştirilemeyen zamanı ifade ediyor.

Bu içerik 14-06-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 14-06-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.