Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire KARALAMALAR

Hintli müzisyen A.R. Rahman Danny Boyle’un Oscar’larda sekiz heykelcik kazanan filmi “Slumdog Millionaire”in film müziklerine imza atan dünyaca tanınan bir besteci. Mumbay’ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen filmin gerçekleri yansıtabilmesi için yerli bir bestecinin dokunuşuna ihtiyacı olduğu hiç kuşkusuz. Bu noktada Danny Boyle’un A.R. Rahman’la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.

Konu Hint müziği olunca A. R. Rahman’ın eline su dökmek biraz zor. Bestecinin çalışmalarının Hindistan dışındaki müzik severler tarafından kolayca algılanabilir olması en büyük hüneri. A.R. Rahman geleneksel ve çağdaş Hint melodilerini ve ritimlerini bir terzi gibi işleyerek modern Batı müziği ve vurmalı çalgılar ile kolaylıkla evlendiriyor.  Yaptığı müziklerde o kadar doğurgan ve orijinal ritimlere imza atabilen A.R. Rahman Çennay’ın (yeni adı Madras) Mozart’ı olarak biliniyor.

Güney Asya kıtasında çok büyük bir yıldız olan A.R. Rahman şu ana kadar yüz milyon üzerinde CD ve ortalama 200 milyon üzerinde kaset satarak bölgenin en tanınan ve üretken sanatçılarının başında yer alıyor. Öte yandan özellikle Café Del Mar serisi sayesinde Batılı müzik severlere de uzak olmayan A. R. Rahman tam bir Dünya Müziği sanatçısı.

Filmin müziği sürdürülebilir modern bir ritimsel harmanlama üzerine odaklı olup hem klasik Bollywood üretimlerine sahip çıkıyor hem de dünyanın geri kalan kısmında yer alan müzikseverlere rahatlıkla algılanabilirlik ve ulaşılabilirlik sağlıyor. “Slumdog Millionaire”in müziği keskin dönemeçlere sahip, cesur ve yüksek sesli. Her film müziğinin sahip olmadığı bir özelliğe de sahip olan “Slumdog Millionaire”, filmden bağımsız olarak rahatlıkla dinlenebiliyor.

Britanya müzik platformunda “diğer müzik” yapan sanatçı olarak tanınan 1977 doğumlu Mathangi “Maya” Arulpragasam namı değer M.I.A. albümün en büyük katkıcılarından. A.R. Rahman ile birlikte yaptıkları ‘O… Saya’ adlı parça albümün açılışını yapmasının yanı sıra bu yıl Oscar’larda en başarılı parça ödülünü kucakladı ve böylece bu ödülü kazanan ilk Dünya Müziği parçası oldu. M.I.A daha sonra dünya çapında ün kazanan parçası ‘Paper Planes’ (adeta bu film için özel yazılmış havasında) albümün ilerleyen bölümlerinde orijinal ve A.R. Rahman’ın elinden geçen DFA Remiksi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Albümdeki dikkat çeken diğer parçalar arasında hip-hop sanatçısı BlaaZe’in yer aldığı aksak ritimli ‘Gangsta Blues’; Jamal’ın tren istasyonunda çocukluk sevgilisini beklediği sahneyi süsleyen ve Suzanne’nin vokalleri ile işlenen ‘Latik’s Theme’; hem albümün hem de filmin doruğunu temsil eden beş dakikanın üzerinde olan Sukhivinder Singh, Tavni Shah ve Mahalaxmi Iyer vokalleri ile süslenen ‘Jai Ho’ parçaları yer alıyor.

Danny Boyle filmlerinde her zaman müzik farklı değerlendirilmiştir ve hep kendine özgü bir karizması olmuştur. Bunun en güzel örneği hiç şüphesiz “Trainspotting” de oldu ancak “Slumdog Millioire” bu üne farklı bir açıdan ortak çıkabilecek niteliklere sahip. Hatta hitap ettiği nüfusu, kitleyi ve tek bir tarza bağlı kalmayıp daha geniş bir yelpazeye sahip olması bir Dünya Müziği tutkunu olarak kanımca biraz daha ön plana çıkartıyor.

 

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people