Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire KARALAMALAR

Hintli müzisyen A.R. Rahman Danny Boyle’un Oscar’larda sekiz heykelcik kazanan filmi “Slumdog Millionaire”in film müziklerine imza atan dünyaca tanınan bir besteci. Mumbay’ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen filmin gerçekleri yansıtabilmesi için yerli bir bestecinin dokunuşuna ihtiyacı olduğu hiç kuşkusuz. Bu noktada Danny Boyle’un A.R. Rahman’la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.

Konu Hint müziği olunca A. R. Rahman’ın eline su dökmek biraz zor. Bestecinin çalışmalarının Hindistan dışındaki müzik severler tarafından kolayca algılanabilir olması en büyük hüneri. A.R. Rahman geleneksel ve çağdaş Hint melodilerini ve ritimlerini bir terzi gibi işleyerek modern Batı müziği ve vurmalı çalgılar ile kolaylıkla evlendiriyor.  Yaptığı müziklerde o kadar doğurgan ve orijinal ritimlere imza atabilen A.R. Rahman Çennay’ın (yeni adı Madras) Mozart’ı olarak biliniyor.

Güney Asya kıtasında çok büyük bir yıldız olan A.R. Rahman şu ana kadar yüz milyon üzerinde CD ve ortalama 200 milyon üzerinde kaset satarak bölgenin en tanınan ve üretken sanatçılarının başında yer alıyor. Öte yandan özellikle Café Del Mar serisi sayesinde Batılı müzik severlere de uzak olmayan A. R. Rahman tam bir Dünya Müziği sanatçısı.

Filmin müziği sürdürülebilir modern bir ritimsel harmanlama üzerine odaklı olup hem klasik Bollywood üretimlerine sahip çıkıyor hem de dünyanın geri kalan kısmında yer alan müzikseverlere rahatlıkla algılanabilirlik ve ulaşılabilirlik sağlıyor. “Slumdog Millionaire”in müziği keskin dönemeçlere sahip, cesur ve yüksek sesli. Her film müziğinin sahip olmadığı bir özelliğe de sahip olan “Slumdog Millionaire”, filmden bağımsız olarak rahatlıkla dinlenebiliyor.

Britanya müzik platformunda “diğer müzik” yapan sanatçı olarak tanınan 1977 doğumlu Mathangi “Maya” Arulpragasam namı değer M.I.A. albümün en büyük katkıcılarından. A.R. Rahman ile birlikte yaptıkları ‘O… Saya’ adlı parça albümün açılışını yapmasının yanı sıra bu yıl Oscar’larda en başarılı parça ödülünü kucakladı ve böylece bu ödülü kazanan ilk Dünya Müziği parçası oldu. M.I.A daha sonra dünya çapında ün kazanan parçası ‘Paper Planes’ (adeta bu film için özel yazılmış havasında) albümün ilerleyen bölümlerinde orijinal ve A.R. Rahman’ın elinden geçen DFA Remiksi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Albümdeki dikkat çeken diğer parçalar arasında hip-hop sanatçısı BlaaZe’in yer aldığı aksak ritimli ‘Gangsta Blues’; Jamal’ın tren istasyonunda çocukluk sevgilisini beklediği sahneyi süsleyen ve Suzanne’nin vokalleri ile işlenen ‘Latik’s Theme’; hem albümün hem de filmin doruğunu temsil eden beş dakikanın üzerinde olan Sukhivinder Singh, Tavni Shah ve Mahalaxmi Iyer vokalleri ile süslenen ‘Jai Ho’ parçaları yer alıyor.

Danny Boyle filmlerinde her zaman müzik farklı değerlendirilmiştir ve hep kendine özgü bir karizması olmuştur. Bunun en güzel örneği hiç şüphesiz “Trainspotting” de oldu ancak “Slumdog Millioire” bu üne farklı bir açıdan ortak çıkabilecek niteliklere sahip. Hatta hitap ettiği nüfusu, kitleyi ve tek bir tarza bağlı kalmayıp daha geniş bir yelpazeye sahip olması bir Dünya Müziği tutkunu olarak kanımca biraz daha ön plana çıkartıyor.

 

Bu içerik 26-05-2018 tarihinde eklenmiştir. / This content has been added on 26-05-2018

En Son Yazılar

Lahmacun Western Movies

Lahmacun Western Movies

Turkey being creative on its own terms had to do something. They created Lahmacun Western, basically classifying it as Turkish. It had all the themes, the philosophy, the scenario etc. It was just Turkish Cowboys on their horses.

History Of Package Tours

History Of Package Tours

1872 Cook embarks on a 222-day tour to Egypt – via the USA, Japan, China, Singapore and India. The journey covers more than 25,000 miles and costs 200 guineas (£210)

Love To Death

Love To Death

With the dramatic demand of “likes”; “selfies”; “been there” culture this uncontrollable waves of travellers will have a huge impact on the sustainability of such valuable sites. Let’s not forget, all these unique destinations are not curated to handle such population.

Las Cafeteras

Las Cafeteras

Over the past decade, Las Cafeteras have demonstrated that in art as in life, borders are meant to be crossed.

Aziza Mustafa Zadeh

Aziza Mustafa Zadeh

Zamanımızın en saygı gören piyanistlerinden biri olan Aziza Mustafa Zadeh, sürdürülebilir mükemmel üretimlerine devam ediyor.

Tarek Yamani - Peninsular

Tarek Yamani - Peninsular

The music of the Khaleej (a common term used to describe the Arabian Gulf) is famous for its laid-back feel and distinguished sense of swing, which is a trait not found in the music of the rest of the Middle East.

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

TANZANIA ALBINISM COLLECTIVE

In 2016, producer Ian Brennan travelled to Ukerewe, the largest inland island in Africa, which can only be reached by an overpacked four-hour ferry ride.

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner ve Novaya Zemlya

Thomas Köner işte böyle bir müzik adamı. Pek çok müzisyenden daha eski ve uzun süreden beri istikrarlı bir biçimde varlığını sürdüren bir müzik adamı. Ağustos ayında 11. albümü “Novaya Zemlya” ile tekrar tüylerimizi diken diken etti.

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Gabriel Prokofiev: Cello Multitracks

Albümün adı “Cello Multitracks” ve İngiliz müzik firması Nonclassical’dan çıkan 13 parçalık bir müzik şöleni. Kulakları açık olanları hemen kavrayacak ve heyecan yaratacak niteliklere sahip.

Food – Mercurial Balm

Food – Mercurial Balm

Ritimlerden oluşan doku, usta müzisyenlerin elinde olgun bir kıvama getiriliyor. Müzikteki dinamizm var olan her parçanın üzerinde bir dalga gibi süzülüyor, mevcut perküsyon vuruşları ise usul ve tarz arasındaki ince çizgiyi sınırlayıp grubun yaratıcılığını

The Bad Plus – Made Possible

The Bad Plus – Made Possible

Üçlünün yeni albümün adı “Made Possible” yani mümkün kılmak. Albümün adından da anlaşılacağı üzere The Bad Plus’tan uzun zamandan beri beklenen kendilerine özgü, kendi bestelerinden oluşan bir albüm var karşımızda.

Yaron Herman – Alter Ego

Yaron Herman – Alter Ego

“Alter Ego” çalışmasında Yaron Herman piyano üçlüsü kurgusundan uzaklaşıyor ve daha kalabalık bir ekip olarak ilk defa müzik yapıyor. Ağırlıkta Parisli müzisyenlerden oluşan bu yeni ekip ağırlıkta nefeslilerden oluşuyor.

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Turkish Folk Music Idol Özay Gönlüm

Özay Gönlüm was from Denizli because of his father. He was born in 1940 in Erzincan where his father was in the military at that time. He started music in young ages when he was playing the harmonica and then he started to play the violin in secondary school.

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk Tekbilek - Love Is My Religion

Omar Faruk was a musical prodigy. He was born in Adana, Turkey to a musical family who nurtured his precocious talents. At the age of eight, he began his musical career by developing proficiency on the kaval, a small diatonic flute.

Blue Maqams Anouar Brahem

Blue Maqams Anouar Brahem

Three brilliant improvisers join him in this album, recorded in New York in May 2017. For Brahem and Dave Holland the album marks a reunion: they first collaborated 20 years ago on the very widely-acclaimed Thimar album.

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.