Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire KARALAMALAR

Hintli müzisyen A.R. Rahman Danny Boyle’un Oscar’larda sekiz heykelcik kazanan filmi “Slumdog Millionaire”in film müziklerine imza atan dünyaca tanınan bir besteci. Mumbay’ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen filmin gerçekleri yansıtabilmesi için yerli bir bestecinin dokunuşuna ihtiyacı olduğu hiç kuşkusuz. Bu noktada Danny Boyle’un A.R. Rahman’la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.

Konu Hint müziği olunca A. R. Rahman’ın eline su dökmek biraz zor. Bestecinin çalışmalarının Hindistan dışındaki müzik severler tarafından kolayca algılanabilir olması en büyük hüneri. A.R. Rahman geleneksel ve çağdaş Hint melodilerini ve ritimlerini bir terzi gibi işleyerek modern Batı müziği ve vurmalı çalgılar ile kolaylıkla evlendiriyor.  Yaptığı müziklerde o kadar doğurgan ve orijinal ritimlere imza atabilen A.R. Rahman Çennay’ın (yeni adı Madras) Mozart’ı olarak biliniyor.

Güney Asya kıtasında çok büyük bir yıldız olan A.R. Rahman şu ana kadar yüz milyon üzerinde CD ve ortalama 200 milyon üzerinde kaset satarak bölgenin en tanınan ve üretken sanatçılarının başında yer alıyor. Öte yandan özellikle Café Del Mar serisi sayesinde Batılı müzik severlere de uzak olmayan A. R. Rahman tam bir Dünya Müziği sanatçısı.

Filmin müziği sürdürülebilir modern bir ritimsel harmanlama üzerine odaklı olup hem klasik Bollywood üretimlerine sahip çıkıyor hem de dünyanın geri kalan kısmında yer alan müzikseverlere rahatlıkla algılanabilirlik ve ulaşılabilirlik sağlıyor. “Slumdog Millionaire”in müziği keskin dönemeçlere sahip, cesur ve yüksek sesli. Her film müziğinin sahip olmadığı bir özelliğe de sahip olan “Slumdog Millionaire”, filmden bağımsız olarak rahatlıkla dinlenebiliyor.

Britanya müzik platformunda “diğer müzik” yapan sanatçı olarak tanınan 1977 doğumlu Mathangi “Maya” Arulpragasam namı değer M.I.A. albümün en büyük katkıcılarından. A.R. Rahman ile birlikte yaptıkları ‘O… Saya’ adlı parça albümün açılışını yapmasının yanı sıra bu yıl Oscar’larda en başarılı parça ödülünü kucakladı ve böylece bu ödülü kazanan ilk Dünya Müziği parçası oldu. M.I.A daha sonra dünya çapında ün kazanan parçası ‘Paper Planes’ (adeta bu film için özel yazılmış havasında) albümün ilerleyen bölümlerinde orijinal ve A.R. Rahman’ın elinden geçen DFA Remiksi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Albümdeki dikkat çeken diğer parçalar arasında hip-hop sanatçısı BlaaZe’in yer aldığı aksak ritimli ‘Gangsta Blues’; Jamal’ın tren istasyonunda çocukluk sevgilisini beklediği sahneyi süsleyen ve Suzanne’nin vokalleri ile işlenen ‘Latik’s Theme’; hem albümün hem de filmin doruğunu temsil eden beş dakikanın üzerinde olan Sukhivinder Singh, Tavni Shah ve Mahalaxmi Iyer vokalleri ile süslenen ‘Jai Ho’ parçaları yer alıyor.

Danny Boyle filmlerinde her zaman müzik farklı değerlendirilmiştir ve hep kendine özgü bir karizması olmuştur. Bunun en güzel örneği hiç şüphesiz “Trainspotting” de oldu ancak “Slumdog Millioire” bu üne farklı bir açıdan ortak çıkabilecek niteliklere sahip. Hatta hitap ettiği nüfusu, kitleyi ve tek bir tarza bağlı kalmayıp daha geniş bir yelpazeye sahip olması bir Dünya Müziği tutkunu olarak kanımca biraz daha ön plana çıkartıyor.

 

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.