Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire KARALAMALAR

Hintli müzisyen A.R. Rahman Danny Boyle’un Oscar’larda sekiz heykelcik kazanan filmi “Slumdog Millionaire”in film müziklerine imza atan dünyaca tanınan bir besteci. Mumbay’ın köhne ara sokaklarında ve gecekondu bölgesinde çekilen filmin gerçekleri yansıtabilmesi için yerli bir bestecinin dokunuşuna ihtiyacı olduğu hiç kuşkusuz. Bu noktada Danny Boyle’un A.R. Rahman’la işbirliğine girişmiş olması çok akıllıca.

Konu Hint müziği olunca A. R. Rahman’ın eline su dökmek biraz zor. Bestecinin çalışmalarının Hindistan dışındaki müzik severler tarafından kolayca algılanabilir olması en büyük hüneri. A.R. Rahman geleneksel ve çağdaş Hint melodilerini ve ritimlerini bir terzi gibi işleyerek modern Batı müziği ve vurmalı çalgılar ile kolaylıkla evlendiriyor.  Yaptığı müziklerde o kadar doğurgan ve orijinal ritimlere imza atabilen A.R. Rahman Çennay’ın (yeni adı Madras) Mozart’ı olarak biliniyor.

Güney Asya kıtasında çok büyük bir yıldız olan A.R. Rahman şu ana kadar yüz milyon üzerinde CD ve ortalama 200 milyon üzerinde kaset satarak bölgenin en tanınan ve üretken sanatçılarının başında yer alıyor. Öte yandan özellikle Café Del Mar serisi sayesinde Batılı müzik severlere de uzak olmayan A. R. Rahman tam bir Dünya Müziği sanatçısı.

Filmin müziği sürdürülebilir modern bir ritimsel harmanlama üzerine odaklı olup hem klasik Bollywood üretimlerine sahip çıkıyor hem de dünyanın geri kalan kısmında yer alan müzikseverlere rahatlıkla algılanabilirlik ve ulaşılabilirlik sağlıyor. “Slumdog Millionaire”in müziği keskin dönemeçlere sahip, cesur ve yüksek sesli. Her film müziğinin sahip olmadığı bir özelliğe de sahip olan “Slumdog Millionaire”, filmden bağımsız olarak rahatlıkla dinlenebiliyor.

Britanya müzik platformunda “diğer müzik” yapan sanatçı olarak tanınan 1977 doğumlu Mathangi “Maya” Arulpragasam namı değer M.I.A. albümün en büyük katkıcılarından. A.R. Rahman ile birlikte yaptıkları ‘O… Saya’ adlı parça albümün açılışını yapmasının yanı sıra bu yıl Oscar’larda en başarılı parça ödülünü kucakladı ve böylece bu ödülü kazanan ilk Dünya Müziği parçası oldu. M.I.A daha sonra dünya çapında ün kazanan parçası ‘Paper Planes’ (adeta bu film için özel yazılmış havasında) albümün ilerleyen bölümlerinde orijinal ve A.R. Rahman’ın elinden geçen DFA Remiksi ile tekrar karşımıza çıkıyor. Albümdeki dikkat çeken diğer parçalar arasında hip-hop sanatçısı BlaaZe’in yer aldığı aksak ritimli ‘Gangsta Blues’; Jamal’ın tren istasyonunda çocukluk sevgilisini beklediği sahneyi süsleyen ve Suzanne’nin vokalleri ile işlenen ‘Latik’s Theme’; hem albümün hem de filmin doruğunu temsil eden beş dakikanın üzerinde olan Sukhivinder Singh, Tavni Shah ve Mahalaxmi Iyer vokalleri ile süslenen ‘Jai Ho’ parçaları yer alıyor.

Danny Boyle filmlerinde her zaman müzik farklı değerlendirilmiştir ve hep kendine özgü bir karizması olmuştur. Bunun en güzel örneği hiç şüphesiz “Trainspotting” de oldu ancak “Slumdog Millioire” bu üne farklı bir açıdan ortak çıkabilecek niteliklere sahip. Hatta hitap ettiği nüfusu, kitleyi ve tek bir tarza bağlı kalmayıp daha geniş bir yelpazeye sahip olması bir Dünya Müziği tutkunu olarak kanımca biraz daha ön plana çıkartıyor.

 

En Son Yazılar

A Cry For Revolution

A Cry For Revolution

Los Ruphay was the first band to sign to ARC Music in 1976 with a vinyl called ‘Folklore of Bolivia’, which is still selling today. The band performs extensively throughout Europe, continuing to perform, record and educate audiences about their Andean home through music and songs.

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.