Toumani Diabaté

Toumani Diabaté ENGLISH CONTENT

Toumani Diabaté is one of the most important musicians in Africa. More than any other kora player it is Toumani who is responsible for bringing this instrument to audiences around the world. He is a performer of truly exceptional virtuosity and creativity - someone who has brought the kora to the prominent position it holds today among the world of musical instruments.

Toumani was born in Bamako, the capital of Mali, in 1965 into a family of exceptional griots, his research shows 71 generations of kora players from father to son. The most notable was his father, Sidiki Diabaté (c. 1922-96), a kora player of legendary fame in West Africa - dubbed King of the Kora, and a continuing inspiration to all kora players to this day. Though in fact, he is self-taught, never learning directly from his father except by listening, echoes of his father's playing can be heard in Toumani's style. Having started playing the kora at the age of five and made his public debut at the age of 13, one important idea Toumani inherited from his father is developing the kora as a solo instrument. He not only accomplished this but even took it to another level. Toumani discovered a way to play bass, rhythm and solo all at the same time on the kora, a method which would take him to the world stage. After his first appearance in Europe in 1986, he performed in many countries, either solo on his kora, or with ensembles, one of which is the Symmetric Orchestra he founded.

Toumani has published numerous albums, each of which are distinctly unique and highlight his diversity as a musician. His first album, "Kaira" was recorded when he was 21. This was a groundbreaking album – it was the first ever solo kora album and it still remains a best seller and one of the finest albums of kora music to date. In 1995 he recorded "Djelika" with exceptionally talented African artists playing ngoni and balafon. In 1998 he recorded a kora duet album with Ballake Sissoko; their two fathers released the 1970s classic Cordes Anciennes (Ancient Strings), so the new album was called "New Ancient Strings". Constantly looking to evolve and innovate, he made several collaborations with musicians from other parts of the world. His duets album "In the Heart of the Moon" recorded in 2004 with the great Ali Farka Touré, won the Best Traditional World Music Album GRAMMY Award. His 2008 album "Mandé Variations", the first album of solo kora since his groundbreaking debut album "Kaira" released almost twenty years ago is the proof of his unparalleled virtuosity refined and perfected over the years. Mandé Variations was nominated for Grammy awards in 2009.

In the recent years, Toumani has been proudly recognized for his contributions to the development of the kora, and as a key figure in African music. In 2004 he received the Zyriab des Virtuoses, a UNESCO prize awarded at the Mawazine Festival organized by King Mohammed 6th of Morocco. He is the first black African ever to be given the prize. Toumani is an active and dynamic member of the Malian musical community, and influential to the new generation. He has been taking steps to help preserve the legacy of traditional kora music in Mali, and to educate future generations of their rich musical heritage, whilst encouraging them to also explore the creative possibilities within music. He is the President/Director of Mandinka Kora Productions, who actively promote the kora through workshops, festivals, and various cultural events. Toumani is also a teacher of the kora and of modern and traditional music at the Balla Fasseke Conservatoire of Arts, Culture and Multimedia, which opened in Bamako at the end of 2004.

En Son Yazılar

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Melodic Circles/ Iranian Urban Classical Music from Master Musicians Mehdi & Adib Rostami

Iranian classical musicians have a two-fold task as they learn their craft: they must learn the old melodies handed down over the generations, called ‘radifs’, and, through the process of skilful improvisations, transform them into something new.

Anandi Bhattacharya

Anandi Bhattacharya

Being the daughter of the great Hindustani slide guitarist Pandit Debashish Bhattacharya, Anandi has been surrounded by music since birth and recalls how having ‘breathed in music from every room in the house was a blessing’.

AMMAR 808 – Maghreb United

AMMAR 808 – Maghreb United

The future is right now. We have driverless cars, robots taking over jobs, and commercial space travel is on the event horizon. Somehow, humanity has slipped into a science fiction life. But you can’t have a future without a past, something AMMAR 808 knows very well.

Simon Renard De St. André

Simon Renard De St. André

Vanitas temasının pek çok örneği var ama ben bu yazımda 1613’de ilk nefesini alan Fransız Simon Renard de St. André (1613 –1677) adlı ressamın 1650’de resmettiği eserini ele alacağım. Pek çok Vanitas temalı eser veren ressamın en önemli amacı özellikle zenginliğin ve yaşamın faniliğini vurgulamak.

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

İbrahim Maalouf - Miles Davis ve Illusions

Miles Davis 46 yıllık müzik kariyeri boyunca ritim galaksisi içerisinde şekilden şekle girdi. Yolunu kendi buldu ve bu macerayı sonuna kadar yaşadı ve daha önemlisi yaşattı.

Henri Matisse Müzik

Henri Matisse Müzik

Matisse’in yaptığı tüm tablolara bakarsak ana tema insan beynine ulaşılabilir olan sempatik çağrı, duygudaşlık ve sinir sistemine dokunana insan figürü.

Jan Kupecky

Jan Kupecky

Flüt Milattan Önce 9.yüzyıla kadar tarihlendirilebilen bir çalgı aleti. İlk izlerine Çin’de rastlanan bu enstrüman zamanla orta çağlarda Avrupa’ya yayıldı.

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Apollo Tarafından Taçlandırılan Marcantonio Pasqualin

Öncelikle Apollo’yu ele alırsak kendisi tanrı olarak müziğin kozmik anlamını temsil ediyor. Eski Yunan’da kullanılan bir lir türü olan Kithara ile genellikle resmedilen Apollo daha sonraki Barok ve Rönesans dönemlerinde modern yaylı çalgılar ile özleştirildiği de gözlenmiştir.

Müzisyenlerin Kavgası

Müzisyenlerin Kavgası

Fransız ressam Georges de La Tour (1593-1652) bu tablonun ilhamını gerçek hayattan almış. Akşam sokaklardaki müzisyenlerin yaşantısından bir kesit var karşımızda.

Avishai Cohen ile bir gece

Avishai Cohen ile bir gece

20 Aralık 2013'deki Avishai Cohen Konser izlenimler...

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Yurdumun Mutsuz İnsanı

Muhalefet hep vardır, olacaktır ve olmalıdır. Hakkıyla yapılan muhalefet ise her zaman alkışlanır.

Johannes Vermeer

Johannes Vermeer

Delftli Johannes Vermeer’in (1632-1675) günümüze kadar sağ kalan 36 eserinin 12 tanesinde müzikal tema veya bir müzik enstrümanı resmetmiş değerli bir ressam.

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau ve Yılan Oynatıcısıs

Henri Julien Félix Rousseau’un annesi “Yılan Oynatıcısı” olarak bilinen bu tabloyu yapmasında sanatçıya ilham verdi. Oğlundan Hindistan’a yapmış olduğu seyahatin anılarını yaşatması için bir tablo yapmasını istedi.

Johann Sebastian Bach

Johann Sebastian Bach

Bir müziksever olarak Klasik Müziğin nasıl vazgeçilmez bir tarz olduğunu bilirim. Klasik Müzik dinlemeyen bir ruh bence tam hakkı ile müziksever olamaz, olduğunu iddia ederse kendi ruhu ile çelişir.

JAN STEEN

JAN STEEN

1626-1679 yılları arasında yaşayan Jan Steen’in pek çok tablosu adeta bir komedi sahnesinden çıkmışçasına resmedilmiş. Konularını özenle seçen ressam dönemsel bir hikâyenin tiyatro biçiminde, hicivlerle ve bazen striptiz ile sunulduğu parodileri konu alan çok fazla esere imza atmış.

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Paul Klee - Bunalmış Piyanist

Müzik, Klee için bir avuntu vaadi ve geleceği vaat eden bir sanat formuydu. Her ne adar Klee’ye göre müziğin altın çağı tarih sayfalarında kalmış olsa bile o bu inancını asla yitirmedi.

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Piyano Hakkında Kısa Bir Yazı

Dönemim popüler enstrümanları harpiscord, klavsen ve benzerleri ile piyano arasındaki en belirgin farklılığı aynı tuşta hem sert hem de yumuşak ritim çalınabilmesi. Veya İtalyanlarının dediği gibi “piano e il forte”.

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

A LITTLE RED BUG – BAŞAK YAVUZ

But what matters is obviously the music. Here lays a fertile, originative and melodic architectural structure. English and Turkish didn’t sound this similar like never.