Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound KARALAMALAR

Trilok Gurtu her zaman karşımıza farklı müzik projeleri ile çıkmayı başarıyor. Malum kendisinden zaten normal bir şey beklemek yanıltıcı olur. Dünyanın en tanınmış ve üstat perküsyoncu yeni albümü “Spellbound”da tamamıyla trompete adanmış bir oluşum içerisine sokuluyor. Miles Davis ve Don Cherry yüzünden yüreğine yakın olan bir enstrümanı bu albümü için ana ilham kaynağı olarak kullanan Trilok Gurtu yaklaşık bir saat boyunca yine dinleyenleri farklı bir müzik kulvarına sürüklüyor.

Açılışta arşiv niteliği taşıyan 33 saniyelik bir trilok-cherry doğaçlaması bizleri karşılıyor. Trompete adanana bu albüm aslında Trilok’un müzik vizyonunu yaşatıyor. farklı yorumlamalar sonucu trompet sayısız kültürel çemberlere kendine hakkıyla yer etmiş bir çalgı aleti. Böylece pek çok ana müzik akımının vazgeçilmezleri arasına girmiş bulunmakta. Hiç şüphesiz klasik müzik, caz, etnik mzik, pop ve senfonik müzikte trompet kendine haklı bir yer edinmiş bulunmakta.

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil. Sanatçı uzun zamandan beri ilk defa karşımıza bu kadar yoğun doğaçlama unsurları taşıyan bir albüm ile çıkıyor. Her şekilde yine caz tarzından beslenen albüm sınırları yıkan bir kurgu içerisinde dinleyici için paketlenmiş bulunuyor.

Bu albüm için istanbul, Norveç ve Amerika ekseninde sık sık seyahat eden Trilok, bu coğrafyalardan gelen sanatçılar ile yaşatığı müzik paylaşımlarını albüme taşımış durumda. Bu değerli müzisyenler arasında Norveçli Niles Peter Molvaer, Lübnan asıllı İbrahim Maalouf, İtalyan Paolo Fresu, Alman Matthias Höfs ve Türkiye’den Hasan Gözetlik yer alıyor.

Trilok’un müzik vizyonu “Spellbound” boyunca dinleyene sınır tanımaz tema içerisinde ulaşmayı başarıyor. Akustik içeriği ile gerçek bir cevher niteliğinde. Daha önce caz sınırlarında pek duyulmayan bir müzik kimyasına bürünen sanatçı Hindistan, Avrupa ve Amerika arasında kusursuz bir üçgen oluşturuyor.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.