Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble KARALAMALAR

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama sanatçıları tarafından devam ettirilmiştir. Topluluk, aynı zamanda topluluğun sanat yönetmenliğini de yapan Tuvalı ünlü müzisyen, Kongar-ool Ondar’ın rehberliğinde kurulmuştur. Başta Rusya, ABD ve Avrupa’da olmak üzere pek çok kereler sahne almış, Washington’daki Lincoln Theatre ve New York’taki Carnegie Hall gibi saygın mekânlarda konserler vermişlerdir.

ÜYELER
Nachyn Choodu: bizançi, çadagan, igil, komus, amırga
Bady-Dorzhu Ondar: igil, doşpuluur, çanzı
Ayan-ool Sam: igil, doşpuluur
Ayan Shirizhik: kengirge, murgu, şoor, limbi

Nachyn Choodu

Nachyn Choodu (Naçin Çodu) 1978’de Tuva’nın orta kesiminde yer alan Tangdı bölgesinde, Balgazın kasabasında doğdu. Çocukluğunda büyüklerinden kaylama, geleneksel Tuva sazları ve eski geleneksel şarkılar öğrendi. Kızıl Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Tuva adlı müzik topluluğuna katıldı ve Tuva müziğinin Ayas Danzyryn (Ayas Danzırın), Mergen Chainxöö (Mergen Çainhö), Möngün-ool Ondar (Möngün-ool Ondar) ve Zhenya Saryglar (Zenya Sarıglar) gibi büyük isimleri ile çalışma fırsatı buldu. 2004 yılında Tuva Ulusal Orkestrasına katıldı. Avrupa, Japonya ve ABD’de sahne aldı.

Bady-Dorzhu Ondar

Bady-Dorzhu Ondar (Badı-Dorzu Ondar) 1984 yılında İyme köyünde doğdu. Dört yaşında Kongar-ool Ondar tarafından keşfedildi ve onun öğrencisi oldu. Bady-Dorzhu, Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Rusya, Avrupa, İskandinavya, Kanada ve ABD’de sahneye çıktı. 2005’te Rusya çapında geleneksel müzik topluluklarının katılımıyla düzenlenen festivalde en iyi icrâcı seçilen Ondar, 2006’daki Maxim Dakpai kaylama yarışmasında da birinci oldu. 2007 yılında Tuva Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görülen Dorzhu, bu saygın unvanı alan en genç sanatçıdır.

Ayan-ool Sam

Ayan-ool Sam 1983’te Erzin Kozhuun bölgesinde dünyaya geldi. Dördüncü sınıftayken, Kızıl’daki devlet sanat okulunda Kongar-ool Ondar ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar üzerine lisans derecesini aldıktan sonra eğitimine Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde ve Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür ve Sanat Akademisi’nde devam etti. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda kaylama dalında birincilik ödülü aldı. Bütün tarzlarda kaylama yapabilen sanatçı, sıradışı ezengiler icrâsı ile bilinmektedir. Başta doşpuluur olmak üzere bütün geleneksel Tuva sazlarını çalabilmektedir.

Ayan Shirizhik

Ayan Shirzik (Ayan Şirzik) 1982 yılında Bay-Hakk’da doğdu. Müziğe çocuk yaşta başladı. Ailesi ile Kızıl’a taşındıktan sonra, ünlü Tuvalı topluluk Huun-Huur-Tu üyelerinden Andrei Mongush (Andrei Monguş) ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda, kaylama dalında ikinci oldu. Başta borbangnadur olmak üzere bütün tarzlarda kaylama yapmaktadır. Ayrıca kengirge üzerine yoğunlaşsa da bütün Tuva geleneksel sazlarını çalabilmektedir.

En Son Yazılar

Dr. Shinichi Suzuki

Dr. Shinichi Suzuki

1930’ların başlarında hayata geçen Suzuki metodu ve eğitim bilimi ilk andan itibaren yanlış anlaşıldı. Yirmi yaşlarının çoğunluğunu Berlin’de geçirdikten sonra Tokyo’ya dönen Suzuki bir anda kendisine karşı yoğun bir ilgi olduğunu fark etti.

TaKiDum

TaKiDum

Playing exciting improvisations, the trio takes listeners on a journey of feeling alive, touching souls and activating all senses. The music created enables the listeners being part of the music immediately and start contributing spontaneously in live performances.

Ktesibilos

Ktesibilos

Bir berber çırağı olan Ktesibilos, içerisinde kâşif ruhu ile fizik ve mühendisliğe merak saldı. Bunun sonucu olarak da dünya tarihinde bilinen ilk klavyeli çalgı aletini keşfetmiş oldu.

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Logogenik ve Pathogenik Müzik

Bir parçanın tek başına gerçeği yansıtması pek mümkün değil. Ancak o parçanın varlığı birebir insanın varlığının kanıtıdır. Bu bağlamda Aristoteles’in dediği gibi, “Duyguların dile getirilmesi yolunda hiçbir şeyin bir şarkı kadar etkili olması mümkün değildir.”

Afro Celt Sound System

Afro Celt Sound System

A supergroup whose line-up expanded and evolved around four core members (Simon Emmerson, James McNally, Iarla O’Lionaird, Martin Russell), the Afro Celt’s pan-global sound redefined dance music and stumped music critics. They remain defiantly, enigmatically uncategorisable.

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Bir Müzik Simyacısı: Rabih Abou-Khalil

Lübnan doğumlu Rabih Abou-Khalil’in müziğinde geleneksel Arap ezgileri, caz doğaçlamaları ve Avrupa klasik teknikleri ile birleştiriliyor. Utçu ve besteci Rabih Abou-Khalil her zaman köklerinin uzandığı Arap müziğinin atmosferi ile günümüzün küresel ezgileri

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Yolun hasret ve aşkla açık olsun

Bueno Vista Social Club öncesi İbrahim Ferrer’in kuvvetli Santiago şivesinden dolayı, romantik Küba ezgileri olarak sınıflandırılan Bolero tarzında şarkı söyleyemeyeceği şeklinde kapılar her zaman yüzüne çarpıldı.

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Elekronik Müziğin Sihirbazı

Ancak asıl elektronik müziğin çehresini sonsuza kadar değiştirecek kişi bundan 40 yıl önce geldi. Adı Dr. Roger (Bob) A. Moog (“Moog” soyadı Mo-oug olarak telaffuz ediliyor, Mu-ug olarak değil) olan bu kişi Theremin’e olan özel ilgisinden dolayı yaptığı araştırmalar sonucu

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama

Bollywood ve Müzik

Bollywood ve Müzik

Hindi dilinde Bollywood film müziklerine filmi denir; yani filmden gelen müzik anlamına gelir. Bu müzikler genellikle film çekiminden önce profesyonel müzisyenler tarafından bestelenip seslendirilir ve film içerisine yedirilir.

Trilok Gurtu Spellbound

Trilok Gurtu Spellbound

Mumbay’da 1951’de doğan sanatçının kariyerinde “Spellbound” tipik bir çalışma kategorisinde değil.

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

A Crafty Melting Pot National Handicrafts and Handlooms Museum Delhi

Gaspare Traversi

Gaspare Traversi

Kırk sekiz yıl yaşamış olan Gaspare Traversi bir İtalyan Rokoko ressamı. Özellikle kavramsal tarz çalışmalarıyla bilinen bir ressam. Ömrünün uzun bir süresini Napoli’de geçiren sanatçının 1760’da resmettiği Sanat temalı “Müzik veya Konser” isimli tablosu bu ayki konuğumuz.

Ne Dinliyorsan Osun

Ne Dinliyorsan Osun

Hatırladığım ilk albümlerden biri Missa Luba adını taşıyordu. Grubun adı Les Troubadours du Roi Baudouin ve 1958 yılında piyasaya çıkmış olan bu albüm bir defa da Pier Paolo Passolini’nin “The Gospel Accordinbg to St. Mathew” filminde karşıma çıkmıştı.

Birinci Konstantin

Birinci Konstantin

Peki, hiç düşündünüz mü, bu kenti kent yapan, Doğu Roma’nın başkenti olarak ilan edilen Gaius Flavius Valerius Aurelius Constantinus veya popüler adıyla 1. Konstantin veya Büyük Konstantin nerede ebedi istirahatinde.

30 Years of Strolling Through Istanbul

30 Years of Strolling Through Istanbul

It was thirty years ago that we dwelt on to her surprises. The city that has been founded on legends and has been on the radar of all poets, artists and emperors ever since. She has a dozen names but recently has been called İstanbul.

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Blues’un DNA’sı: Ali İbrahim “Farka” Touré

Teoride Afrika müziğinin Batılılar tarafından sevilmemesi için birkaç tane iyi neden var. İlk olarak Batılılar için armoni çok önemlidir, sonra bunu görsellik takip eder. Ancak Afrika müziğinde armoni ve görsellik arka plandadır, daha çok müziğin ruhuna önem verilir.

Komuz

Komuz

Typically, a komuz is made of a single piece of juniper or apricot wood, both found in abundance throughout Kyrgyzstan. The Kyrgyz words for the parts of the komuz relate to parts of the body or symbols dear to the Kyrgyz people