Tuva'dan Gelen Alash Ensemble

Tuva'dan Gelen Alash Ensemble KARALAMALAR

Alash Ensemble adlı topluluk, adını Tuva’nın kuzeybatı bölgelerinden geçen Alaş nehrinden almıştır. Topluluk üyelerinin Geleneksel Tuva Müziği ile ilgili çalışmaları çocukluk zamanlarında aileleri tarafından başlatılmış, daha sonra Kızıl Sanatlar Akademisi’nde (Kızıl, Tuva’nın başkenti) usta kaylama sanatçıları tarafından devam ettirilmiştir. Topluluk, aynı zamanda topluluğun sanat yönetmenliğini de yapan Tuvalı ünlü müzisyen, Kongar-ool Ondar’ın rehberliğinde kurulmuştur. Başta Rusya, ABD ve Avrupa’da olmak üzere pek çok kereler sahne almış, Washington’daki Lincoln Theatre ve New York’taki Carnegie Hall gibi saygın mekânlarda konserler vermişlerdir.

ÜYELER
Nachyn Choodu: bizançi, çadagan, igil, komus, amırga
Bady-Dorzhu Ondar: igil, doşpuluur, çanzı
Ayan-ool Sam: igil, doşpuluur
Ayan Shirizhik: kengirge, murgu, şoor, limbi

Nachyn Choodu

Nachyn Choodu (Naçin Çodu) 1978’de Tuva’nın orta kesiminde yer alan Tangdı bölgesinde, Balgazın kasabasında doğdu. Çocukluğunda büyüklerinden kaylama, geleneksel Tuva sazları ve eski geleneksel şarkılar öğrendi. Kızıl Sanatlar Akademisi’nde öğrenci iken Tuva adlı müzik topluluğuna katıldı ve Tuva müziğinin Ayas Danzyryn (Ayas Danzırın), Mergen Chainxöö (Mergen Çainhö), Möngün-ool Ondar (Möngün-ool Ondar) ve Zhenya Saryglar (Zenya Sarıglar) gibi büyük isimleri ile çalışma fırsatı buldu. 2004 yılında Tuva Ulusal Orkestrasına katıldı. Avrupa, Japonya ve ABD’de sahne aldı.

Bady-Dorzhu Ondar

Bady-Dorzhu Ondar (Badı-Dorzu Ondar) 1984 yılında İyme köyünde doğdu. Dört yaşında Kongar-ool Ondar tarafından keşfedildi ve onun öğrencisi oldu. Bady-Dorzhu, Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesi aldı. Rusya, Avrupa, İskandinavya, Kanada ve ABD’de sahneye çıktı. 2005’te Rusya çapında geleneksel müzik topluluklarının katılımıyla düzenlenen festivalde en iyi icrâcı seçilen Ondar, 2006’daki Maxim Dakpai kaylama yarışmasında da birinci oldu. 2007 yılında Tuva Devlet Sanatçısı unvanına lâyık görülen Dorzhu, bu saygın unvanı alan en genç sanatçıdır.

Ayan-ool Sam

Ayan-ool Sam 1983’te Erzin Kozhuun bölgesinde dünyaya geldi. Dördüncü sınıftayken, Kızıl’daki devlet sanat okulunda Kongar-ool Ondar ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar üzerine lisans derecesini aldıktan sonra eğitimine Moskova Devlet Pedagoji Üniversitesi’nde ve Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür ve Sanat Akademisi’nde devam etti. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda kaylama dalında birincilik ödülü aldı. Bütün tarzlarda kaylama yapabilen sanatçı, sıradışı ezengiler icrâsı ile bilinmektedir. Başta doşpuluur olmak üzere bütün geleneksel Tuva sazlarını çalabilmektedir.

Ayan Shirizhik

Ayan Shirzik (Ayan Şirzik) 1982 yılında Bay-Hakk’da doğdu. Müziğe çocuk yaşta başladı. Ailesi ile Kızıl’a taşındıktan sonra, ünlü Tuvalı topluluk Huun-Huur-Tu üyelerinden Andrei Mongush (Andrei Monguş) ile çalışmaya başladı. Kızıl Sanatlar Akademisi’nden geleneksel sazlar alanında lisans, Kızıl’daki Doğu Sibirya Devlet Kültür Akademisi’nden Folk Orkestrası Şefliği alanında yüksek lisans derecesine sahiptir. Rusya, Avrupa ve ABD’de sahne aldı. 2008 Kaylama Sempozyumunda, kaylama dalında ikinci oldu. Başta borbangnadur olmak üzere bütün tarzlarda kaylama yapmaktadır. Ayrıca kengirge üzerine yoğunlaşsa da bütün Tuva geleneksel sazlarını çalabilmektedir.

En Son Yazılar

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Dünün Geleceği Bugün, Bugünün geleceği yarın

Özellikle günümüzde şimşek hızı ile atılımlarda bulunan fiyakalı teknolojinin getirdiği gelecek bir muamma olarak karşılanmaya başlandı. Bazıları heyecanla beklerken bazıları kıyamet elçisinin geldiğini varsayarak köşelerine sindi

Fail Play

Fail Play

It should have wide appeal among all those with ears that are drawn to the cracks between genres, or to the overarching pure music that transcends those genres.

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Gaye Su Akyol: Istikrarlı Hayal Hakikattir

Growing up in cosmopolitan Istanbul listening to Anatolian music icon Selda Bağcan and Kurt Cobain in equal measure, Akyol skipped right over the tired Oriental/Occidental paradigmatic clichés. Gaye’s music was global in concept and local in spirit and nuance right from the very beginning.

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos Beautiful Swamp

Ah! Kosmos has inspired and manipulated human emotions into well thought algorithmic tone structure. She has absolutely done a good morph job where settled protocols and manuals have been rewritten.

Lemma

Lemma

The Lemma ensemble, created under the impetus of Souad Asla, comes from Saoura, the Saharan southern part of Algeria.

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

FANNA-FI-ALLAH :Muraqaba (Sufi-Qawwali)

Those who look like good old hippies have turned out to be heterodox orthodox and are famous and worshipped in Pakistan: they imposed a style, theirs, bursting with fervour.

Dur-Dur Band of Somalia

Dur-Dur Band of Somalia

In 2007 John Beadle, a Milwaukee-based musicologist and owner of the much loved Likembe blog, uploaded a cassette he had been handed twenty years earlier by a Somalian student. The post was titled ‘Mystery Somali Funk’ and it was, in Samy’s own words, “some of the deepest funk ever recorded.”

Greek Traditional Music

Greek Traditional Music

In the vast majority of cases, folk songs were created by anonymous musicians. The words and the tune were passed on orally: each new performance was a recreation of elements which gradually solidified as variations, tried out by multiple singers over time, were rejected or immortalized.

Poly Cuisine Of Turkey On Record

Poly Cuisine Of Turkey On Record

There was a theme to it, which for me was that we as humans are the culture porters. We carry food, cultures, music, stories, epics and knowhow.

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

İpekyolu ve Çalgı Aletleri

Orta Doğu’dan yola çıkan bir ritim, Aysa’da kendisini geliştirdi ve Uzak Doğu’da sonuçlandı. Aynı zamandan Uzak Doğu’dan çıkan bir melodi kendini Orta Doğu’da bulabildi.

Nuru Kane

Nuru Kane

Yaptığı müziğe yerel ritmik yama dersek aşağı yukarı sanatçının tarzı hakkında biraz fikir sahibi olabiliriz. Kayıt yaptığı dönemlerde yoluna çıkan ve beğendiği her müzik tarzını kendi müziğine işlemesi ile tanınan sanatçı bunu fazlasıyla başarılı yapıyor.

Vassily Kandinsky – Impression III

Vassily Kandinsky – Impression III

Yukarıdaki tablonun adı “Impression III (concert)” ve sanatçının 1911 tarihli bir eseri. Bir konser izlenimini renkler ile göz zekimize sunan sanatçı ilhamını Moskova’da Arnold Schoenberg’in konserini izledikten sonra aldığını ifade etmiştir.

Bob Dylan ve Sanat

Bob Dylan ve Sanat

Hiçbir zaman loş ve sisli 60’lı yıllarda takılıp kalmayan sanatçı, her zaman güncel ve çağdaş olmayı başardı. Bunu, üreterek ve toplumun nabzını yakalayarak yaptı. Bundan dolayıdır ki milyonlarca müziksever hala onunla etkileşim içerisinde.

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Anton Van Dyck- Lavtalı Adam

Bu, siyahlık resimdeki beyaz yaka ve kol ağızlarını daha bir ön plana çıkartıyor. Resimde yer alan modelin Britanya saltanat müzik ekibinde lavtacı olarak görev yapan olan Jacob Gaultier olduğu söylenmekte.

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen

Ivan Puni – Sentetik Müzisyen adlı bu resminde bir birine girmiş farklı müzik enstrümanlarını insan figürüne dönüştürüp söz konusu Charlie Chaplin kılıklı müzisyenin bedenini resmediyor.

Müziğin Alegorisi

Müziğin Alegorisi

Baş figür kadının kucağında ise antik bir santur var. Üzerinde ay şeklinde tınlaşım delikleri ve rozet resmedilmiş.

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Tarihte Bilinen İlk Ninni

Bundan tam 5.000 yıl önce var olan Sümerler, yazılarıyla, şiirleriyle, örf ve âdetleriyle, danslarıyla, dünyayı algılamalarıyla, kanunlarıyla, mimarileriyle tarihe damga atmışlardır.

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Türkiye'nin En Büyük Müzik Müzesi

Afyonkarahisarlı yerel sanatçı Ömer Yarşi’nin bağışlarının yanı sıra Kütahya’nın halk ozanlarından Hisarlı Ahmet’in sazları da oğlu TRT Sanatçısı Mustafa Hisarlı tarafından müzeye bağışlandı.